Zeezoogdieren De conservator M.E.J. Bosselaers bericht als volgt: Op 15 juli werd de jaarlijkse bottenvistocht met de ZZ10 op de Westerschelde ge houden. De familie Schot verdient onze grote dank voor het ter beschikking stel len van het schip. Er werd gekord iets ten oosten van Terneuzen, in de put bij De Griete. Opgevist werden onder meer een erg zeldzaam en vrij goed bewaard ge- hoorbot (perioticum) van een zeer primitieve vinvisachtige Parietobalaenauit het midden-Mioceen (circa 15 miljoen jaar oud). Gehoorbotten van walvissen zijn zeer kenmerkend en op basis van dit type bot kunnen we bepalen welke soorten walvissen er vroeger in onze streken voorkwamen. Ook bijzonder is een ribfrag- ment van een soort zeekoe uit het Oligoceen (uit het Rupeliaan, 34 tot 28 miljoen jaar oud). Botten van zeezoogdieren uit dit tijdvak worden maar zelden aangetrof fen. Het bot is afkomstig uit de Boomse klei, die op de bodem van de put bij De Griete dagzoomt. Verder visten we uit hetzelfde tijdperk ook nog een ribfragment van een soort zeeschildpad (aff. Cheloniidae sp.) op. Bij het fossiliseren is het bot volledig gepyritiseerd; het botmateriaal is daarbij volledig vervangen door pyriet (ijzerdisulfide; FeS2), wat zo zeldzaam is dat de conservator het nooit eerder ge zien had. Daarnaast werden nog een aantal interessante schedelfragmenten van walvissen opgevist. Het opvallendste schedelbot was afkomstig van een vrij grote soort noordkaper. Botten van deze groep walvissen zijn niet zo algemeen en dit bot is opvallend goed bewaard gebleven. Een overzicht van alle opgeviste botten is te vinden in bijlage 1. 28 2017 Op 15 juli werd de jaarlijkse bottenvistocht met de ZZ10 op de Westerschelde gehouden.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 30