op fouten, te voorkomen. Op 19 juli heeft uw conservator wederom een inspec tieronde gehouden in het Zeeuws Archief om met eigen ogen de voortgang te aanschouwen. Voorgesteld werd om het project uit te bereiden met de verzameling Erme- rins-Wildschut, 1570-1795, circa 2 meter. Hiervoor heeft Metamorfoze toestem ming gegeven. Dit archief is afkomstig van Jacobus Ermerins (1725-1795), com mies van 's lands magazijnen en gedelegeerd rechter te Lillo. Op 18 februari 1795 werd hij baljuw van Veere. Zijn archief is in 1907 door C.J. Fokker aan het Genoot schap geschonken (Archief Zeeuwsch Genootschap, 1907, XIII). Volgens Nagtglas (Levensberichten I, 187) zouden er vele nagelaten papieren van Ermerins bij diens vader C.J. Fokker berust hebben. C.J. Fokkers schoonvader, A.J.F. Egter, was een kleinzoon van Jacobus Ermerins. Een waardevolle toevoeging! Ook werd voorgesteld om de serie Handschriften van het Genootschap com pleet te maken, de scans van een eerder gedaan Metamorfoze-project betreffende de collectie C.J.M. Nagtglas mee te nemen in de beschikbaarstelling. Ook het archief van het Zeeuws Genootschap (berustend bij het Zeeuws Ar chief) is nu helemaal gedigitaliseerd. Na inhoudelijke controle door het Zeeuws Archief en technische controle door Metamorfoze staat dit gehele Genoot schapsarchief sinds eind november op de site van het Zeeuws Archief: Archief KZGW, toegangsnummer 26 en vervolgens klikken op het gewenste inventaris nummer. Eind van het jaar stonden de handschriften, verpakt in verhuisdozen, klaar voor retourvervoer naar de Zeeuwse Bibliotheek. Het project ligt nog steeds op schema. Het eindverslag digitalisering en het eindverslag conservering is voor zien voor 1 oktober 2018, waarna in ons jubeljaar 2019 alles online zou moeten zijn. Met deze digitalisering en beschikbaarstelling hoopt het Genootschap de toegankelijkheid van haar papieren erfgoed voor gebruikersgroepen te vergroten. Dankzij de conservering en zuurvrije berging bevindt de collectie Handschriften zich nu in een goede conditie. Om fysiek verval tegen te gaan, wordt de inzage van dit materiaal beperkt. Toch zal de collectie ook in de toekomst, na overleg met de conservator Handschriften, toegankelijk blijven voor onderzoekers met specifie ke vragen die met behulp van een digitale versie niet te beantwoorden zijn. Vermeldenswaard is het feit dat uw conservator op 14 december een rondleiding heeft gegeven aan een delegatie van de Erfgoedinspectie. Ze wilden graag een aantal handschriften zien die in het Nationale Register Beschermde Cultuurgoe deren zijn opgenomen. Bij afwezigheid van mijn collega Paul Aarssen heb ik ook de boeken voor mijn rekening genomen. 38 2017

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 40