Aanwinsten 2018 December 2018: Aanwinst voor de boekenverzameling. De boekencol lectie van het Zeeuws Genootschap is uitgebreid met een boek waarin diverse artikelen gebundeld zijn over de bijzondere voorwerpen die de Franse zeevaarder en ontdekkingsreiziger admiraal Joseph Antoine Bruni d'En- trecasteaux (1739-1793) meenam van zijn laatste reis naar de Grote Oceaan. In Collecting in the South Sea. The Voyage of Bruni d'Entrecasteaux 1791-1794. (onder redactie van Bronwen Douglas, Fanny Wonu Veys and Billie Lythberg) schrij ven 23 specialisten uit de hele wereld over de voorwerpen in museacollecties in Frankrijk, Noorwegen, Zwitserland, de Verenigde Staten en Nederland. In de verzameling Volkenkundige Voorwerpen van het Zeeuws Genootschap zijn drie knotsen uit Tonga van de reis van Bruni d'Entrecasteaux terechtgekomen. Ze werden in 1808 geschonken door Aarnout Matthias van Citters. Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum, heeft in de bundel een artikel ge publiceerd van haar onderzoek naar de herkomst van de knotsen. Ze onderzocht het netwerk van Van Citters. Hoe kwamen deze versierde wapens in Middelburg terecht. De zoektocht heeft interessante informatie opgeleverd, niet alleen over de herkomst van de knotsen, de toestand in Bengalen en Batavia aan het einde van de achttiende eeuw, maar ook over vrienden, connecties en (familie)relaties. 65 Houten knots uit Tonga in 1808, geschonken door A.M. van Citters, die uit onderzoek van Caroline van Santen blijkt te zijn meegekomen met de reis van Bruni d'Entrecasteaux, 1791-1794. Zeeuws Museum, KZGW, 3600-BEV-Z-82, foto: Jan Torfs.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 67