Aanwinst voor de boekencollectie Jeroen Lesuis uit De Bilt heeft een exemplaar van zijn masterscriptie voor zijn studie Kunstgeschiedenis aan de Universiteit Utrecht geschonken aan het Zeeuws Genootschap. De titel Gestrand in Zeeland. Een onderzoek naar de herkomst van de Guyaanse verentooien in de collectie van het Zeeuws Museum geeft precies aan welk onderzoek het betreft. Lesuis bestudeerde de drie verentooien in de verzameling volkenkundige voor werpen van het Genootschap, die door het Zeeuws Museum worden beheerd. Hij werd begeleid door Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum, en de Duitse verenexpert Andreas Schlothauer. De drie 'Indiaanse statiemutsen' uit Essequebo en Demerary werden in 1776 en 1817 aan het Genootschap geschonken door Justus Tjeenk, Abraham Louijssen en Nicolaas Hugenholtz. Hij zocht ook uit hoe de tooien in het bezit van de drie Zeeuwen zijn gekomen en op welke manier ze vanuit Zuid-Amerika naar Zeeland zijn verscheept. Lesuis bracht de contacten tussen de Nederlanders en de Guyaanse stammen in beeld, beschreef de tooien, zocht het herkomstgebied, ging in op de vervaardi ging en wist zelfs van welke vogels de veren afkomstig zijn: een multidisciplinair onderzoek. Dankzij zijn enthousiasme is er veel nieuws ontdekt. Tijdens zijn studie bleek dat een van de verentooien uit twee exemplaren bestaat. In het verleden zijn ze ooit, ten onrechte, aan elkaar vastgemaakt. Het Genootschap bezit nu niet drie, maar vier zeldzame oude indianentooien. maart 2018 Aanwinst voor de Zelandia Illustrata Het Genootschap ontving een prent van de Geschiedkundige Vereniging Oran- je-Nassau (met dank aan de heer Jim van der Meer Mohr). Deze vereniging heeft betrekking op het Huis Oranje-Nassau en haar collectie omvat meer dan zeven duizend objecten die over deze familie gaan. De schilderijen, tekeningen, prenten, penningen, curiosa en een bibliotheek zijn ondergebracht in nationaal museum Paleis Het Loo. Net als bij het Genootschap wordt de collectie gevormd door aan kopen en schenkingen. Een grote schenking in 2015 kwam van een van de leden, de heer Tjerk van der Ploeg (1938-2017) uit Hoogezand. Niet lang nadat hij zijn schenking had gedaan, overleed hij. Omdat het de Geschiedkundige Vereniging Oranje-Nassau vrij stond eventuele dubbele exemplaren en werk dat niet in de 68 2018

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 70