bouwwerk dat de linker- en de rechteroever van Antwerpen verbond. Op de prent zelf zien we het verwoestende werk van de brandschepen. februari 2018 Aanwinst voor de Zelandia Illustrata Aangekocht werd een tekening van een vliedberg in Vlissingen. Op de tekening staat vluchtberg 1920, naast de berg een watergang en op de achtergrond zijn dui nen te zien. De tekening is in zwart potlood gemaakt. De kleuren zijn ingeschre ven. De tekenaar is Jan de Wilde. Vragen te over. Waar bevindt zicht die vliedberg en wie was Jan de Wilde? De vliedberg blijkt die uit Vlissingen te zijn. Hij bestaat nog. Tegenwoordig is het een groen eilandje aan de Mozartlaan in de nieuwbouwwijk Pauwenburg. De berg is eigendom van het Zeeuws Landschap. Van Jan de Wilde hebben we tot nu toe geen tekeningen in de collectie. Toch blijkt hij bij nadere beschouwing geen onbekende. Tussen 1917 en 1935 is deze tekenaar directeur van de HBS in Vlissingen en tekenleraar aldaar. Dat hij zich interesseerde voor de vliedbergen in de omgeving, is goed voor te stellen. Na zijn pensionering in 1935 blijft hij actief voor de Vlissingse gemeenschap, in de jaren dertig zelfs in de Gemeenteraad, waar hij zich bezighoudt met verschillen de commissies. Wanneer de oorlog uitbreekt, verlaten hij en zijn vrouw net als vele andere Vlissingers de stad. Waar hij tijdens de oorlog is geweest, weten we niet. In 1944 komen we hem tegen in Bussum, waar hij zal blijven wonen tot aan zijn dood. Wie weet er meer over deze tekenleraar en liefhebber van het landschap? Misschien heeft iemand nog wel werk van hem? We zouden het graag weten. januari 2018 Aanwinst voor de collectie historische voorwerpen Van de heer C.J.B. Boender uit Veere ontvingen wij een zogenaamde differentiële luchtthermometer. Dit exemplaar is in gebruik geweest aan de Rijks-HBS in Mid delburg, zoals blijkt uit een etiket op de achterkant. Op de voorkant staat in het Frans van circa 1880: 'Thermomètre Différentiel de Leslie, verwijzend naar John Leslie, een van de uitvinders/ontwikkelaars van deze thermometer. Dit exemplaar uit het onderwijs is 60 cm hoog en 30 cm breed. De vloeistof in het buisje zet bij verwarming van een van de bollen uit en geeft op de schaal aan hoeveel warm te een hand bijvoorbeeld afgeeft. De thermometer functioneert nog. Het enige 70 2018

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 72