de satisfactie (Goes, 1777), waarvan het atelier er vele op bijzonder fraaie wijze heeft gebonden. Deze binderij was in bedrijf van 1760 tot circa 1804 en was wel de allerbelangrijkste in Middelburg in de achttiende eeuw. Middelburg telde in die periode een aantal toonaangevende binderijen en was daarom, na Den Haag en Amsterdam, het belangrijkste centrum van luxueus vervaardigde boekbanden. Het boek is een presentexemplaar voor Johan Adriaen van de Perre (1738-1790), vertegenwoordiger van de Eerste Edele, de prins van Oranje (Willem V), in de Staten en Gecommitteerde Raden van Zeeland. Het is daarom rijkelijk met goud bestempeling versierd, met ten minste 235 bestempelingen van op zijn minst 15 stempels, met daarbij Van de Perres wapenschild op de voor- en achterzijde. Het is gebonden in rood marokijn (fijn soort geitenleer, vooral bekend als kostbare om slag voor boekbanden) en de sneden zijn verguld en geciseleerd (voorzien van een laagje goud waarin ornamenten in reliëf zijn ingeslagen of ingedrukt). Bovendien zijn de schut- en dekbladen beschilderd met twee fraai gekleurde bloemen. Curieus, drie Zeeuwen in één boek bijeen: Willem Lootens (1736-1813), com ponist en organist van de Nieuwe Kerk in Middelburg, die dit boek middels een fraai gegraveerde pagina opdroeg aan Johan Adriaen van de Perre, maecenas van kunsten en wetenschappen en actief in het Collegium Musicum. Tevens was hij vrijmetselaar en het aardige is dat Willem Lootens dat ook was, vandaar waar schijnlijk het alziend oog bovenaan de titelpagina als vrijmetselaarssymbool, wat een opmerkelijk vroeg voorbeeld daarvan is. En de derde is dan onze meesterbin- der Jan Dane (circa 1725/1730-1783), die de opdracht van Willem Lootens aan Van de Perre nog eens extra luister bijzet met de zeer rijke bandbestempeling. Een waarlijk bijzonder presentexemplaar. januari 2018 Aanwinst voor de boekenverzameling Van de conservatoren E.J.M. van der Geest en F. van der Doe ontving het Ge nootschap een collectie kinderboeken. De meeste dateren uit de periode 1940 tot 1960 en ze zijn alle voorzien van fraaie illustraties. Het zijn vaak vroege of soms eerste drukken. Daardoor vormt deze schenking een mooie aanvulling op de al eerder door hen geschonken kinderboeken en de fraaie verzameling die het Ge nootschap al bezit. 72 2018

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 74