Op 16 juli gingen zo'n twintig belangstellenden in Zierikzee en Hansweert aan boor d van de ZZ10 van mosselvisser J. Schot voor de jaarlijkse bottentocht op de Westerschelde. Helaas was de belangstelling voor de Genootschaps(mid)dag op 22 september in het Zeeuws Museum gering. Het thema was 'Horen, zien en schrijven'. Begin van het jaar is een lijst gemaakt van alle objecten die sinds 2017 zijn opgenomen in het Nationale Register Beschermde Cultuurgoederen. Voor die specifieke voorwerpen gelden nu strenge eisen ten aanzien van het beheer en het uitlenen. Een voordeel is dat voor restauratie steun gevraagd kan worden bij het Mondriaanfonds. Om meer bekendheid te geven aan het beschermd erfgoed is begonnen met het maken van korte filmpjes op YouTube. Dit jaar stond in het teken van de voorbereidingen op het komende jubileum jaar 2019. Conservatoren hebben zich naast het reguliere werk beziggehouden met het organiseren van tentoonstellingen volgend jaar op meerdere locaties in Zeeland en het maken van een database voor alle verzamelingen. Zij zullen even eens deskundigheid inbrengen bij de jubileumplannen van de Jubileumcommis sie Jeugd. Een van de jubileumactiviteiten is de verwezenlijking van de Collectie Online. Voor het opstarten van dit ambitieuze project is subsidie verkregen van de Stichting Dioraphte. Na een intensieve voorbereiding in 2017 is gewerkt aan de realisatie van een nieuwe website. Een kleine projectgroep coördineert en be geleidt het project. Zet Twee, een internetbureau uit Middelburg, zorgt voor de ICT-kant en als projectmedewerksters werken J. Adriaanse en J.M. de Bree-Broer- se mee. Volgend jaar kan het resultaat getoond worden. Het Genootschap en de conservatoren zullen dan zelf verdergaan met het onderhouden van de website en het aanvullen van gegevens. De digitalisering van de verzameling Handschriften en het archief van het Genootschap (tot 1969), gefinancierd door het Nationaal Programma voor het behoud van het papieren erfgoed - Metamorfoze, is dit jaar afgerond. De documenten zijn gedeeltelijk te raadplegen op www.zeeuwsebiblio- theek.nl. Op www.zeeuwsarchief.nl zijn de handschriften ook in te zien, maar dan zoveel mogelijk volgens de volgorde in de Inventaris der handschriften van het Zeeuwsch Genootschap van J.P. van Visvliet uit 1861. De officiële presentatie volgt in 2019. Het digitaliseren van de grote formaten uit de cartografische collectie van de verzameling Zelandia Illustrata is in volle gang. Dit project, gesponsord door het Vlissingse bedrijf Oceanwide Expeditions, zal volgend jaar afgerond worden. Naar aanleiding van de projecten en het meer en meer verlaten van het papier werd aandacht geschonken aan een goede manier VERZAMELINGEN 75

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 77