Voorwoord 5 Katie Heyning Al tweehonderdvijftig jaar publiceert het Zeeuws Genootschap de jaarver slagen van besturen, werkgroepen, commissies en conservatoren in de jaarboeken. Eerst in de Verhandelingen, daarna in de Nieuwe Verhande lingen en vanaf 1856 in Archief. Voor het onderzoek naar de activiteiten van het Genootschap leveren deze verslagen een schat aan gegevens op, voor het recon strueren van de geschiedenis van de verzamelingen zijn zij onmisbaar. Het jubi leumboek Van Wijs en Waan had zonder deze jaarverslagen nimmer geschreven kunnen worden. De papieren archieven van het Zeeuws Genootschap zijn na melijk al lang niet meer volledig. Tegen de tand des tijds bleken zij niet bestand. Dankzij de grote oplage van de jaarboeken bleven de gedrukte verslagen echter wel compleet voor het nageslacht beschikbaar. Ook voor de toekomst is het van het grootste belang dat het Genootschap haar eigen activiteiten schriftelijk vastlegt. Latere generaties moeten op deze verslagen terug kunnen vallen. De activiteiten van het Genootschap veranderen, besturen en commissies leggen verantwoording af, de verslagen van werkgroepen geven een beeld van hetgeen binnen de vereniging leeft. Voor de verzameling geldt dat deze onherroepelijk blootstaat aan calamiteiten als breuk, diefstal, vermissing, motvraat, brand- of waterschade. Ook over restauraties wordt door verschillende generaties anders gedacht. Wat in 2019 mogelijk is, wordt over vijftig jaar wellicht als totaal onverantwoord gezien en dan is het goed om te weten wat er precies gebeurd is. Alleen digitale verslaglegging voldoet hier niet. Wie zegt dat onze digitale versies in 2069 nog leesbaar zijn? De floppy-disks waar wij twintig jaar geleden mee werkten, zijn inmiddels massaal de prullenmand in gegaan. De daar op opgeslagen informatie is daarmee ook gedeeltelijk verdwenen. Lang niet alles werd opnieuw ingelezen. Papieren verslaglegging is zo gek nog niet.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 7