Volkenkundige Voorwerpen De conservatoren drs. F. van der Doe en drs. E.J.M. van der Geest berichten als volgt: De collectie Etnografica werd dit jaar uitgebreid met een schenking van een ste nen bijlkling uit Nieuw-Guinea. Het voorwerp is in 1962 meegenomen naar Ne derland door, toen soldaat, Jo Matthijsse uit Oost-Souburg. Deze had de bijl van gepolijste dioriet geruild voor 'twee pakjes 'Zware Van Nelle' met een inwoner uit Biak of West-Papua. Het was een tijd van dreigende oorlog en onderhandelingen over de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. In 1962-1963 zaten zo'n tienduizend Nederlandse militairen in Nieuw-Guinea. Bij aankomst werden ze naar een opleidingskamp in Manokwari gestuurd voor een jungletrai ning en ook in Sorong en Biak waren Nederlandse militairen gelegerd. Matthijsse gaf de bijlkling na zijn uitzending aan zijn dienstmakker Freddy van Nieulande en die schenkt deze, anno 2018, aan het Zeeuws Genootschap. Het bijltje is interes sant voor de verzameling Volkenkundige Voorwerpen en vormt een waardevolle aanvulling, temeer omdat de collectie al een relatief groot aantal voorwerpen uit Nieuw-Guinea omvat. Hieronder zijn ook enkele bijltjes waardoor verder verge lijkend onderzoek kan worden gedaan. De stenen bijl was een gebruiksvoorwerp van de inheemse bevolking de Papoea's, die toen nog niet of nauwelijks ijzeren gereedschap kende. In het tijdschrift Zeeland zal nader aandacht aan het bijltje worden besteed. In het verslagjaar kon de zilveren sigarettendoos van Meinard Sprenger, zoals vermeld in het jaarverslag 2017, nog niet aan de 'collectie Sprenger' worden toege voegd. Door omstandigheden is het bezoek vanuit Canada uitgesteld. De verzameling kwam dit jaar in het nieuws door twee bijzondere publica ties, waarin van een aantal van de oudste voorwerpen hun oorsprong en belang 78 2018 Stenen bijlkling, in 1962 geruild in Nieuw-Guinea, geschonken door F. van Nieulande. Zeeuws Museum, KZGW.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 80