konden worden achterhaald. Zoals al in het jaarverslag over 2017 is gemeld, is uitgebreid onderzoek gedaan naar de drie achttiende-eeuwse verentooien van het Zeeuws Genootschap. Jeroen Lesuis heeft voor zijn studie Kunstgeschiede nis aan de Universiteit Utrecht de resultaten gepubliceerd in zijn masterscriptie getiteld Gestrand in Zeeland. Een onderzoek naar de herkomst van de Guyaanse verentooien in de collectie van het Zeeuws Museum. Lesuis bestudeerde de drie Indiaanse statiemutsen uit Essequebo en Demerary. Ze werden in de jaren 1776 en 1817 aan het Genootschap geschonken door Justus Tjeenk, Abraham Louijssen en Nicolaas Hugenholtz. Lesuis zocht uit hoe de tooien in het bezit van deze drie Zeeuwen zijn gekomen en op welke manier ze vanuit Zuid-Amerika naar Zeeland zijn verscheept. Hij brengt de contacten tussen de Nederlanders en de Guyaanse stammen in beeld en zoekt het herkomstgebied. Hij beschrijft de vervaardiging en weet zelfs van welke vogels de veren afkomstig zijn: een multidisciplinair on derzoek. Door het inschakelen van een Duitse verenexpert bleek dat een van de verentooien uit twee exemplaren bestaat. In het verleden zijn ze, waarschijnlijk bij aankomst in Nederland, ten onrechte aan elkaar vastgemaakt. De unieke vondst was met een publicatie in NRC Handelsblad van 11 septem ber 2018 ook nationaal nieuws. Jeroen Lesuis heeft een exemplaar van zijn mas- terscriptie geschonken aan het Zeeuws Genootschap en deze is toegevoegd aan de verzameling Boeken in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. VERZAMELINGEN 79 Verentooi uit Essequebo, in 1776 geschonken door Nicolaas Hugenholtz, die uit onderzoek van Jeroen Lesius blijkt te bestaan uit twee verschillende tooien. Zeeuws Museum, KZGW, G 2351A, G 2351B, foto: Ivo Wennekes.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 81