In december 2018 verscheen het boek Collecting in the South Sea. The Voyage of Bruni d'Entrecasteaux 1791-1794 onder redactie van Bronwen Douglas, Fanny Wonu Veys en Billie Lythberg. Specialisten over de hele wereld beschrijven de bijzondere voorwerpen die de Franse zeevaarder en ontdekkingsreiziger admiraal Joseph Antoine Bruni d'Entrecasteaux (1739-1793) meenam van zijn laatste reis naar de Stille Oceaan. Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum, vond in de verzameling Volkenkundige Voorwerpen drie knotsen in de vorm van roeispanen uit Tonga, die toen ook meegenomen zijn. Zij onderzocht de her komst en ontdekte hoe ze in de collectie van het Zeeuws Genootschap terecht kwamen en nu in het Zeeuws Museum zijn. Ze werden in 1808 geschonken door Aarnout Matthias van Citters. Een deel van het onderzoek richtte zich op het netwerk en op de familierelaties. Er blijken enkele gebieden in India waar Euro pese families bij elkaar woonden, meestal bij de handelsposten van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Er ontstonden relaties en vriendschappen. Van Citters' vader had diverse func ties bij de VOC en kende daardoor een zekere Isaac Titsing en die kende de En gelsman John Hayes, die op de hoogte was van de ontdekkingsreis, de bijzondere voorwerpen die verzameld waren, en de afloop met de dood van kapitein Bruni d'Entrecasteaux. Hij kreeg deze informatie van diens opvolger kapitein Hesmivy d'Auribeau. Mogelijk zijn toen ook via die lijnen voorwerpen uitgewisseld. De familie Van Citters repatrieerde aan het einde van de achttiende eeuw en woonde toen weer in Middelburg. De drie houten knotsen zijn verschillend van vorm, variëren in hoogte en hebben waarschijnlijk ook verschillende vervaardigers. In het hout zijn naast geometrische patronen ook bladmotieven, mensen en dieren gegraveerd. Het boek is door Caroline van Santen geschonken aan het Genoot schap en toegevoegd aan de verzameling Boeken. Ten behoeve van het project Collectie Online is gewerkt aan het toegankelijk maken van meer dan honderd volkenkundige voorwerpen. Aanvullende informa tie werd vergaard aan de hand van het archief van het Zeeuws Genootschap in het Zeeuws Archief en de handschriftencollectie in ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Natuurhistorische Voorwerpen en Naturalia Op meerdere plaatsen in Zeeland worden ter gelegenheid van het jubileum van het Genootschap in 2019 tentoonstellingen georganiseerd, waar voorwerpen worden getoond uit de Genootscollectie die in het Zeeuws Museum bewaard 8o

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 82