worden. De voorbereiding van deze tentoonstellingen heeft de betrokken conser vatoren in 2018 veel tijd gekost. De tentoonstelling in Museum Het Warenhuis 'Kijk naar beneden, dan zie je meer' zal gewijd zijn aan de geologie van Zeeuws-Vlaanderen. De conservato ren Natuurhistorische Voorwerpen, Mollusken, F.A.D. van Nieulande en H.W. Nijhuis, als ook de conservator Natuurhistorische Voorwerpen, Gesteenten en Mineralen, E.C. Westland, zijn hierbij betrokken. Voor deze tentoonstelling zijn van diverse vindplaatsen voorwerpen geselecteerd uit de collectie. Er zal ook aan dacht geschonken worden aan de jaarlijkse vistochten naar fossiele botten op de Westerschelde. Het geraamte van een achterpoot van een mammoet zal zeker een blikvanger worden. Er zullen fraaie versteningen getoond worden, alsmede twee bijzondere zee-egels. Deze zijn afkomstig uit de Meester Van der Heijden-groeve van De Kauter bij Nieuw-Namen. Daarnaast zullen veel fossiele schelpen en haai- entanden uit de collectie te zien zijn. De voorbereiding van de jubileumtentoonstelling voor 2019 in het Stad huismuseum in Zierikzee 'Expeditie Ijstijd' heeft dit jaar veel tijd van de con servator Natuurhistorische Voorwerpen, Zeezoogdieren Hester Loeff gekost: selecteren van stukken uit de collectie, onderzoek naar wat er over deze stuk ken bekend is en het zoeken in de literatuur naar aanvullende gegevens. Deze selectie omvat een scala aan objecten: van wolharige mammoet tot bever en van zeekoe tot dwergvinvis, in totaal 34 objecten van landzoogdieren en 10 van zeezoogdieren. Naast al die voorbereidingen voor de jubileumtentoonstellingen hebben de conservatoren de verdere ontsluiting en beheer van de collecties in het depot van het Zeeuws Museum ter hand genomen. Landzoogdieren De conservatoren H.K. Loeff en dr. J.P. Bekker berichten als volgt: Hester Loeff heeft in 2018 de schedelcollectie verder onderzocht. Het blijkt dat de schedels van twee Russen, omgekomen bij gevechten in 1799 in Noord-Holland tussen de Bataafse troepen en een Brits-Russische invasiemacht, zich nog beide in de collectie bevinden. De schedel van de Rus uit Smolensk kon gelukkig, door opnieuw te meten en die meetgegevens te vergelijken met de bewaarde gegevens van De Man, geïdentificeerd worden. Het collectienummer bleek niet meer op de schedel aanwezig te zijn. Hester Loeff ontving de P. van der Lijn-aanmoedi- gingsprijs 2018. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan een beginnende amateur- VERZAMELINGEN 8l

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 83