geoloog of -paleontoloog die op wetenschappelijk niveau een wezenlijke bijdrage levert aan de geologie of de paleontologie. In het afgelopen verslagjaar is een begin gemaakt de gehele collectie landzoog- dieren op standplaats te inventariseren (depot, kast, plank) en aan nog niet ge nummerde voorwerpen, wordt een NHG-nummer toegekend. Aan het eind van het verslagjaar was ongeveer de helft van de collectie gecontroleerd. Tegelijkertijd is ook de determinatie waar mogelijk gepreciseerd of gecorrigeerd. Standaardmetingen zijn verricht van een aantal aanwezige landzoogdieren; hiertoe is een begin gemaakt met metingen van de metacarpalia en metatarsalia (middenhands- en middenvoetsbeenderen) bij de evenhoevigen (runder- en her tachtigen). Ook van de kiezenrij en de afzonderlijke kiezen zijn van deze groepen landzoogdieren de standaardmetingen verricht. De twaalf in de collectie aanwe zige schedels van aapachtigen zijn op naam gebracht volgens de huidige taxono- mische inzichten. Determinatie of correctie van eerder op naam gebrachte resten van landzoogdieren vonden het afgelopen jaar plaats bij meerdere objecten in de collectie. Van een aantal belangrijke schenkers van onder andere landzoogdieren zijn biografische gegevens bijeengebracht. De bottenvistocht in juni 2018 leverde ruim veertig objecten op die afkomstig waren van walvisachtigen en een rib van een grote zeekoeachtige. Alle stukken zijn gereinigd, ontzilt en gedroogd en zo nodig tevens gelijmd (indien ze gebroken waren) of met lijm bewerkt (ter versteviging). Zeezoogdieren De conservator M.E.J. Bosselaers bericht als volgt: Het Excelbestand is gedurende het verslagjaar verder aangevuld en gecorrigeerd. De wetenschappelijke namen zijn aangepast aan de nieuwste inzichten. De fos siele walvisbotten van de vistocht met de viskotter ZZ10, gevangen in de Wester- schelde, zijn geregistreerd en aan de collectie toegevoegd. Daarbij bleek dat een fossiele ellepijp van een walvisflipper aangebeten was door een zeer grote haai, een bijzondere vondst. De collectie is landelijk gezien van bijzonder belang. Mark Bosselaers ontving dit jaar de Saporta-prijs van de Franse Paleontologische Ver eniging (Association Paléontologique Franqaise). De prijs wordt altijd toegekend aan niet-beroepsmatig werkende paleontoloog voor diens opmerkelijke bijdrage aan de paleontologie. 82

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 84