ring van de verzameling Handschriften en het archief van het Genootschap (tot 1969), gefinancierd door het Nationaal Programma voor het behoud van het pa pieren erfgoed (Metamorfoze), na bijna drie jaar afgerond. De documenten zijn te raadplegen op www.zeeuwsarchief.nl. De Zeeuwse Bibliotheek is gestart met het inhangen in haar catalogus van de scans van de handschriften van het Ge nootschap die de bibliotheek in bruikleen heeft. De officiële presentatie van dit belangrijke project zal begin volgend jaar plaatsvinden. Voor het lopende project Collectie Online zijn verschillende handschriften geselecteerd. Zo kan de oude collectie, ondergebracht bij verschillende Zeeuw se beherende instellingen, in context online gepresenteerd worden en de oude dwarsverbanden virtueel weer teruggebracht worden. Voorbeeld: het inktpotje van de Vlissingse ontdekkingsreiziger Samuel van de Putte (1690-1744) in het Zeeuws Museum wordt in deze database weer verenigd met de oudste door hem gemaakte kaarten van Tibet en Nepal (Zeeuwse Bibliotheek), de tekeningen van de Indische minnaressen van de Groot Mogol met bijbehorende brieven die hij had gekregen (Zeeuws Archief), en de mineralen die hij tijdens zijn reizen on derweg had opgeraapt en meegenomen (Zeeuws Museum). Deze database zal volgend jaar bij de jubileumviering officieel gepresenteerd worden. Op 6 juni hebben Paul Aarssen en ik een rondleiding verzorgd in de kluis voor een aantal bestuursleden van het Genootschap. Daarbij werden vele fraaie boeken en handschriften uit het bezit van het Genootschap getoond. Voor de presentatie in het Zeeuws Archief op 29 oktober van het boek Gezag en geld in Zeeland 1572-1576 van Wim Dirksen (1923-2011), voormalig conservator Handschriften van het Genootschap en mijn voorganger, was mij gevraagd een kort verhaal te houden over mijn herinneringen aan Wim. Ik had hem immers de laatste twintig jaar van mijn conservatorschap Oud Bezit en Bijzondere Collecties in de Zeeuwse Bibliotheek van nabij meegemaakt. Aan deze vraag heb ik graag gehoor gegeven. Op 17 oktober heb ik een twee uur durend college gegeven voor de werkgroep Paleografie in Zeeland (PaiZ) over de geschiedenis en de lotgevallen van de hand schriften van het Genootschap. Een ruime keuze daaruit visualiseerde het ver haal. Men was zeer enthousiast en bood aan om transcripties te maken van voor hen interessante stukken uit ons bezit. Inmiddels zijn de brieven van raadpen sionaris Justus de Huybert (1610-1682) in 'vertaling' te lezen op de site van het Zeeuws Archief. 94 2018

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 96