Jan Lathouwer woonde in de Lange Lombardstraat en overleed aldaar op 30 maart 1800. In de Middelburgsche Courant van 1 april van dat jaar vond ik zijn overlijdens bericht: 'Heden Overleed alhier in den Ouderdom van 67 Jaaren, 3 Maanden en 15 Dagen, aan de gevolgen eener Beroerte, myn gelievde Echtgenoot Jan Lathouwer. Middelburg, Elisabeth van Binsbergen, den 30 Maart 1800. Wed. Lathouwer.' Ook stuitte ik in de Middelburgsche Courant van 19 juli 1800 op de volgende advertentie: 'Door den Boekverkooper W.A. Keel, zal op den 15 en 16 July aan staande, ten huize van den Overledene in de Lange Lombardstraat, worden Ver- kogt: een fraaye verzameling van Boeken, Pourtraitten, Prenten, Schilderyen en Byzonderheden, nagelaten door Jan Lathouwer verder alles breeder vermeld in de alom uitgegeven Catalogus. Deze Goederen zyn op Saterdag den 15 dezer, voor een Ieder te zien.' Ondanks speurwerk in verschillende databases is het helaas tot op heden niet gelukt deze catalogus, waarin dit handschrift gestaan moet hebben, boven water te krijgen. Het manuscript op papier bestaat uit twee hardkartonnen banden uit die tijd, formaat kl-40, met de hand gepagineerd en verlucht met een serie van 288 ge graveerde prentjes, afkomstig uit: S. van Esveld, Historische, Geographische Konst en Reis-Almanach, Amsterdam, 1767-1790. (Zie voor details: Atlas van Stolk, 13). De conditie van het handschrift is zeer goed, met dien verstande dat het bindwerk van het eerste deel wat los is door slijtage van de rug. Dit valt te herstellen. De almanak waarvan sprake is, is een vrij zeldzame en curieuze almanak. Er bestaan exemplaren in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, de Universiteits bibliotheek van Amsterdam, de Universiteitsbibliotheek Leiden (Maatschappij der Nederlandse Letterkunde) en het Rijksprentenkabinet te Amsterdam, maar een complete set is tot nu toe in openbare collecties nergens aangetroffen. De Atlas van Stolk te Rotterdam bezit bijna alle gravures, behalve de nummers 1-12 en 73-84, die wel in ons exemplaar zitten. De prentjes in het handschrift met voorstellingen uit onze vaderlandse ge schiedenis, waaronder ook enkele Zeeuwse, zijn steeds gepositioneerd op de rechterpagina in een door Lathouwer mooi met pen aangegeven omkadering. Vermoedelijk waren die gravures los in de handel te koop, de geografische kaart jes waren dat in ieder geval wel, zodat eenieder naar believen zijn eigen atlasje kon samenstellen. Ze zien er zeker niet uitgeknipt uit! We hebben hier met een bijzondere tekst te maken van een volledig vergeten, maar erg interessante figuur. Dit handschrift biedt daarmee een voorlopig unieke inkijk in het intellectuele leven van een Middelburger die niet tot de sociaal-cultu- 96 2018

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 98