rele bovenlaag behoorde, maar eerder tot een brede laag van geletterden daaron der, een groep waarvan we, ondanks hun grote aantal, veel minder weten dan van de goed gedocumenteerde elites. Daarmee heeft dit handschrift een historisch belang. De ingevoegde prentjes maken het handschrift natuurlijk nog curieuzer. Kortom: dit bijzondere en fraai geschreven handschrift dat de Middelburger Jan Lathouwer 'uit liefhebberij' maakte, zoals hij in zijn voorwoord schrijft, in combinatie met de mooie gravures uit een bijzondere almanak, verdient het om terug te keren naar zijn thuishaven. Op 26 oktober werd dit bijzondere manuscript in ZB| Planbureau en Biblio theek van Zeeland door Matthijs Snouck Hurgronje namens de anonieme schenk ster overhandigd aan Hugo Schorer, voorzitter van het Zeeuws Genootschap, en vervolgens overgedragen aan mij als conservator Handschriften. Op mijn beurt heb ik het weer overgedragen aan Marinus Bierens, de conservator van de boven genoemde instelling, waar het handschrift als bruikleen van het Genootschap een plaats zal krijgen. Een ander bijzonder handschrift uit cir ca 1672 met daaromheen een fraaie Mid delburgse boekband kon in november aan de collectie worden toegevoegd dankzij een aankoop bij Antiquariaat Arine van der Steur te Den Haag, een dubbelslag, zowel voor de handschriftencollectie als voor de boekbandencollectie van het Genootschap. De titel luidt: Register van Resoluties, Or donnantiën en Sententien. Het is een alfa betisch gerangschikt register op trefwoor den en geeft korte inhoudsopgaven van een aantal curieuze scabreuze zaken uit Mid delburgse vonnissen uit de periode vijftien de - zeventiende eeuw. Zaken als blasfemie, bloedschande, doods lag, hoererij, overspel en veel meer komen aan de orde en de personen die zich eraan schuldig hebben gemaakt, worden met naam en toenaam genoemd, evenals de niet malse straffen die ze moesten ondergaan. VERZAMELINGEN 97 Register van Resoluties, Ordonnantien en Sententien, circa 1672, met een fraaie Middelburgse boekband met goudbestempeling. ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, KZGW.

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2018 | | pagina 99