diverse 'bezorgers' in het Zeeuws Museum aangekomen. Ruth Sprenger doneert deze 'on behalf of the family of prof. ir. J.J.I. Sprenger. Haar schoonvader gaf haar de zilveren doos met de opdracht er goed voor te zorgen. De vader van Jan Jacob Iman Sprenger (1890-1976) was een halfbroer van Meinard Sprenger. J.J.I. Spren ger ging naar de HBS in Middelburg en studeerde af in Delft als civiel ingenieur. Hij maakte carrière bij havenbedrijven in Rotterdam en nam deel aan havenont wikkelingsprojecten. In 1931 werd hij aangesteld als hoogleraar waterbouwkunde en grondmechanica aan de Technische Hogeschool in Bandung. Na zijn terugkeer in Nederland in 1942 werkte hij bij het Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek in Wageningen. Diverse onderzoekpublicaties staan op zijn naam. In tijdschrift Zeeland zal in 2020 extra aandacht aan de schenking worden besteed in de rubriek 'Schatten'. Van 5 oktober 2019 tot en met 1 maart 2020 is de grote 'Suriname tentoonstelling' georganiseerd in de Grote Kerk in Amsterdam. Het verhaal op de expositie wordt door Surinamers zelf verteld. Musea, archieven en particulieren in Suriname en Nederland werkten mee om de geschiedenis van het land te laten zien. Het Zeeuws Genootschap leverde zeven objecten uit de etnografische collectie: een negen- tiende-eeuwse aardewerk dubbelkruik, vier aardewerk kruiken gemaakt door de Marrons, een bewerkte houten haarkam van de Marrons en een veren hoofdtooi uit het kustgebied van de Guyana's. Op het, dit jaar nieuwe, Instagram-account @kzgwonline zijn de voorwerpen onder de aandacht gebracht. Op 5 oktober vond ook de opening plaats van de vernieuwde Wonderkamers in het Zeeuws Museum. De herinrichting was een cadeau van het museum aan het Zeeuws Genootschap in het jubileumjaar. Het toont opnieuw de diversiteit en bij zonderheid van de verzamelingen van het Genootschap. Tussen de tweehonderd voorwerpen staan tal van objecten uit de Volkenkundige collectie. Het meest op merkelijk zijn de twee zeldzame verentooien uit Zuid-Amerika, afkomstig uit de achttiende eeuw. Ze worden voor het eerst getoond, want tot voor kort zaten de twee bij elkaar in één tooi. Na onderzoek door een verenexpert bleek het om twee verschillende tooien te gaan. Eén tooi bevat een krans van ibisveren en de ander bevat veren uit de staart van de ara. De inmiddels twee losse tooien zijn in 2019 gerestaureerd met bijdragen van het Beschermd Cultuurgoed van het Mondriaan Fonds en het Genootschap. CONSERVATOREN 47

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 48