dienden uit de etnografica verzameling waren de West-Afrikaanse goudgewicht jes, geschonken door C.J.M. Nagtglas, die in Nederland beschermd erfgoed zijn, omdat ze een grote erfgoedwaarde hebben. In tijdschrift Magna van de Friends of The National Archives in Londen was er ook aandacht voor oud-gouverneur-generaal Nagtglas en de door hem aan het Genootschap geschonken stofgoudbalans uit het gebied van de Goudkust (tegen woordig Ghana). Dit naar aanleiding van in de zogenoemde Prize Papers gevon den kralen en gouden ringen die vanuit Elmina naar Nederland zijn gestuurd. Nederlandse glaskralen speelden een belangrijke rol in de slavenhandel. De over gestuurde kralen dienden als voorbeeld voor gevraagde variëteiten. En stofgoud uit de Goudkust was gewilde retourvracht. Ze kwamen tevoorschijn in brieven die met het archief van de slavenforten naar Nederland waren gestuurd, maar onderweg werden gekaapt door de Engelsen en zo uiteindelijk belandden in The National Archives. Een exemplaar van het tijdschrift is opgenomen in de verza meling Boeken van het Genootschap in de ZB. De onlangs in de actualiteit gekomen kwestie van roofkunst speelt vooral bij etno grafica. In maart 2019 zijn door het Museum van Wereldculturen (samenwerking Museum Volkenkunde Leiden, Tropenmuseum Amsterdam, Afrika Museum Berg en Dal) richtlijnen gepubliceerd hoe om te gaan met eventuele verzoeken tot teruggave van volkenkundige voorwerpen naar het land van herkomst. Het Museum van Wereldculturen stelde een leidraad op hoe claims kunnen worden ingediend, welke procedure daarvoor geldt en op grond waarvan deze beoordeeld worden. Uitgebreid onderzoek dient gedaan hoe het voorwerp in de collectie is te rechtgekomen, waarna zoveel mogelijk met de vragende partij een oordeel wordt gevormd. Van belang is de dialoog met herkomstlanden, waar het object het best op z'n plaats is; er worden geen eisen gesteld aan de wijze waarop de terugvra gende partij het voorwerp beheert. De minister besluit uiteindelijk als eigenaar wanneer het de rijkscollectie betreft. Bij voorwerpen van een gemeentelijk muse um beslist de gemeenteraad. Bij het Genootschap als particuliere eigenaar zou de Algemene Ledenvergadering als hoogste orgaan dan moeten besluiten over al dan niet afstoten en teruggeven. De richtlijnen gaan uit van de volgende criteria: is het legaal verworven (volgens geldende juridische regels), is het vrijwillig afgestaan (geen sprake van dwang) en de erfgoedwaarde (cultureel, historisch, religieus) voor zowel het terugvragende land als voor het land waar het voorwerp nu is. Wat dat laatste betreft is ook de Erfgoedwet van belang omdat die juist bepaalt CONSERVATOREN 49

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 50