ses Beatrix aangeboden. Het digitale platform Collectie Online werd gelanceerd evenals de prijsvraag voor de jeugd over energietransitie, de Young Energy Society Challenge. Het bestuur dankt iedereen die zich heeft ingezet om deze viering tot een succes te maken. Meer afbeeldingen vindt u op onze website: www.kzgw.nl. Toespraak van jhr. mr. Hugo Schorer, voorzitter van het Zeeuws Genootschap Koninklijke Hoogheid, geachte commissaris van de Koning, geachte burgemeester, geno digden, ereleden en leden van het Zeeuws Genootschap, 250 jaar Zeeuws Genootschap is aanlei ding voor feestelijke woorden! Een unieke mijlpaal die slechts weinig verenigingen ha len. In zijn jubileumtoespraak bij ons 50-ja- rig bestaan in 1819 noemt president Nicolaas Lambrechtsen (we hadden toen nog een president) een aantal andere eerbiedwaar dige genootschappen: onder andere het Ge nootschap tot uitbreiding van de Christelijke Godsdienst te 's Hage, het Wijsgerig Genootschap van het Stolpiaansch Legaat te Leiden en de Heelkundige Maat schappij Servandis Civibus te Amsterdam. Heeft u er ooit van gehoord? Ik ver moed van niet, want ze bestaan allang niet meer. Hoe kan het dat het Zeeuws Genootschap het wel zolang heeft volgehouden? Ik zal proberen een antwoord op die vraag te geven en vervolgens kijken of het antwoord ons stimuleert om door te gaan richting de driehonderd jaar in 2069. Ik baseer me op de feestredes van mijn voorgangers. Wat zeiden zij? De teneur was bij ieder jubileum min of meer hetzelfde: er waren hoogtepunten en dieptepunten. Na een enthousiast begin in Vlissingen in 1769 ging in 1801 het departement Vlissingen van het Zeeuws Genootschap bijna failliet, maar het departement Mid delburg nam het roer net op tijd over (U ziet: Middelburg en Vlissingen kunnen niet zonder elkaar). Hoogtepunten waren in die begintijd vooral de prijsvragen die het Genootschap uitschreef over allerhande maatschappelijke vraagstukken, en de voordrachten. Ieder lid was verplicht een voordracht te houden. Het was de tijd van de verlichting met veel actieve leden, die elkaar vonden in hun belangstel ling voor de natuur, de sterren, geschiedenis etc. Medio negentiende eeuw sukkel de het Genootschap min of meer in slaap, maar vanaf 1856 verscheen het jaarboek J UBILEUMCOMMISSIE 57

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 58