Archief ieder jaar en in i860 bracht een reorganisatie nieuw elan. De Zelandia II- lustrata werd aangekocht, een unieke verzameling van Zeeuwse kaarten, prenten en afbeeldingen, thans uitgegroeid tot een aantal van circa 35.000. In 1881 kreeg het Genootschap de beschikking over een eigen museum in Middelburg, waar de collectie werd ondergebracht onder toeziend oog van deskundige conservatoren. Dieptepunten waren ongetwijfeld het teloorgaan van een deel van de collectie bij de brand van Middelburg in mei 1940 en het opgeven van het eigen museum in i960. Om financiële redenen werd de collectie toen in bruikleen gegeven aan de Zeeuwse Museumstichting, Rijksarchief in Zeeland, Provinciale Bibliotheek van Zeeland en (vanaf 1980) het Depot van Bodemvondsten, met dank ook aan de provincie Zeeland. Het Genootschap had toen geen eigen conservatoren meer. Ook in de afgelopen vijftig jaar lijkt er niets nieuws onder de Genootschaps- zon. Hoogtepunten en dieptepunten bleven elkaar afwisselen. In 1969 gaven de viering van het 200-jarig jubileum en de toekenning van het predicaat 'Koninklijk' een nieuwe impuls. Het Genootschap ging boeken uitgeven. Een magnum opus was de Encyclopedie van Zeeland. Er kwamen weer conservatoren die zich met de collectie gingen bezighouden. In 1991 kreeg het Genootschap een eigen kwar taalblad, Zeeland, drie jaar later werd zelfs het 225-jarig bestaan gevierd en toen nog kroonprins Willem-Alexander vereerde het Genootschap met een bezoek. Eind twintigste eeuw ontstond er een bestuurscrisis en dreigde het Genootschap financieel aan de grond te raken door de aankoop van een prestigieus gebouw. Gelukkig konden deze perikelen met hulp van de toenmalige commissaris van de Koningin opgelost worden. Recente hoogtepunten ten slotte waren de aanwijzing in 2017 van een deel van de collectie tot beschermd cultuurgoed door de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, en de gift van het Familiefonds Hurgron- je, die ons in staat stelt de komende jaren aandacht aan de jeugd te besteden. Tot zover een wel zeer korte en onvolledige schets van hoogte- en dieptepun ten van 250 jaar Zeeuws Genootschap. Mocht deze schets uw interesse gewekt hebben, in december komt er een speciale jubileumbundel uit, verzorgd door onze redactie van Archief en Werken, waarin aan de geschiedenis van het Ge nootschap de nodige aandacht wordt besteed. Dan nu het antwoord op de vraag hoe het komt dat het Genootschap nog steeds bestaat. Het zijn slechts veronderstellingen mijnerzijds, zodat ik besef dat ik mij hier mee op glad ijs begeef, want bij een wetenschappelijk Genootschap hoort uiter aard gedegen onderzoek, voordat men iets beweert. 58 2019

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 59