een deel van de collectie onder de Wet behoud cultuurbezit. Bijzonder is dat bei de sporen van verzamelen nog aanwezig zijn: de achttiende eeuw (de invloed van het verlichtingsdenken, met veel overzeese volkenkundige en natuurhistorische voorwerpen) en de negentiende eeuw (de romantiek, gericht op het Zeeuws ei gene). En dan zijn er ook nog 'gewone' topstukken, zoals een collectie kleding en gebruiksvoorwerpen van de Noord-Amerikaanse Zwartvoet, bijeengebracht door de Domburgse avonturier Meinard Sprenger, of het touwslagerswiel waar Michiel de Ruyter als jongen aan draaide. Intussen neemt de interesse voor etnografica toe, en de grote collectie volken kundige voorwerpen komt in 2008 vanuit Museum Volkenkunde in Leiden terug naar Zeeland. In 1950 was die uit huis geplaatst omdat deze niet-Zeeuws was. Het gaat goed met het Zeeuws Genootschap en het komt steeds meer in beeld. De Stichting Dioraphte financiert genereus de achterstallige inventarisatie van de archeologica, daarbij geholpen door de beheerder Erfgoed Zeeland. In het vernieuwde Zeeuws Museum tonen de Wonderkamers voorwerpen weer in hun samenhang (overigens eveneens mede gefinancierd door Dioraphte). Ook de be schrijving van de naturalia wordt ter hand genomen. Hoe levend wil je het Genootschap hebben? Elk jaar wordt er met een Zie- rikzeese mosselkotter een bottenvistocht op de Westerschelde gehouden, waar bij zeldzame miljoenen jaren oude walvisbotten boven water komen, en die zelfs aanleiding hebben gegeven tot het benoemen van een nieuwe soort: Balaenoptera Diunatans luctoretemergo. De enorme hoeveelheid prenten en tekeningen, de zogenoemde Zelandia Il- lustrata, wordt in kaart gebracht en gedigitaliseerd door het Zeeuws Archief. De handschriften in de Zeeuwse Bibliotheek worden minutieus beschreven in sa menwerking van Genootschap en bibliotheek. Metamorfoze, het nationaal programma voor het behoud van het papieren erfgoed van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, financiert in 2015, vanwege het nationale belang, de conservering en digitalisering van archief en handschriften van het Zeeuws Genootschap. Zij vormen de historische context van de verzamelde voorwerpen en wetenschappelijke contacten, van tekeningen van de in 1647 op het strand van Domburg bovengekomen Nehalennia-altaren, tot brieven van Jacob Roggeveen, Charles Darwin en Albert Einstein. De presentatie online van meer dan 300.000 digitale pagina's vond begin dit jubileumjaar plaats. In 2017 komt er weer beweging in de WBC-aanvraag, als de opvolger Erfgoed- wet in werking is getreden. Op de laatste dag van haar ministerschap besluit mi- 62 2019

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 63