nister Bussemaker tot aanwijzing van de gehele oudste collectie en zo'n honderd topstukken (waaronder het Engelse medaillon en de voorwerpen van de Zwart- voet) tot nationaal beschermde cultuurgoederen. De verzamelingen blijken wer kelijk het kloppend hart van het Genootschap. Het naderende jubileum 2019 was het moment om dan de mooie oude collec tie weer in haar oorspronkelijke samenhang te laten zien. Wederom wordt met succes een beroep op Dioraphte gedaan. En vandaag is het moment om dat te presenteren. Het komt allemaal zo mooi samen nu, letterlijk en figuurlijk. Het is een dubbele presentatie, zoals dat hoort tegenwoordig en past bij het Zeeuws Ge nootschap: modern en degelijk, een virtuele kennismaking met hoe de collectie er twee eeuwen geleden uitzag, en een echt boek over hoe het nu is en de historie daarvan. Dank aan de Stichting Dioraphte voor de financiering van het project Collec tie Online en aan het Middelburgse webbedrijf Zet Twee voor de bouw van de website. Graag geef ik het woord aan Katie Heyning, die een belangrijk aandeel in beide had, om te vertellen om welke prachtige en intrigerende voorwerpen het nu eigenlijk gaat, en hoe hun onderlinge samenhang is. Verwonder u. Toespraak van drs. Katie Heyning, conservator Zeeuws Genootschap Koninklijke Hoogheid, dames en heren, Een rariteitenkabinet gevuld met naturalia en artificialia zoals in de beginjaren van het Zeeuw- sch Genootschap der Wetenschappen is niet meer van deze tijd. Met trots lanceren we vandaag dan ook een digitaal platform waarop onze collectie te vin den is: www.kzgwonline.nl. Hier brengen wij de collectieonderdelen, die nu verspreid zijn over onze bruikleennemers, virtueel weer bijeen en proberen wij de oude verbanden, die in de loop van de tijd verloren gingen, weer te herstellen. Objecten die bij elkaar horen, zijn tegenwoordig zelden meer samen te zien en daardoor zowel bij het grote publiek als bij wetenschappers vaak on bekend. J UBILEUMCOMMISSIE 63

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 64