interessant en nog nooit te boek gesteld. De aandacht was tot nu toe altijd op intellectuele activiteiten of losse objecten gericht. Veronica Frenks, Marianne Gossije en ikzelf hebben ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan een boek over die geschiedenis gemaakt met als titel Van Wijs en Waan. Een verhaal over wijze mannen die wetenschappelijke doeleinden na streefden en trendgevoelige voorzitters die af en toe de waan van de dag volgden. In dit boek wordt ingegaan op de twee sporen waarlangs de Genootschapscol lectie is opgebouwd: - het tonen van Gods schepping in het klein en - het verzamelen van objecten die herinneren aan het roemrijke verleden van Zeeland. Daarnaast wordt aandacht besteed aan het tonen en gebruiken van de collectie, waarbij onderzoek heeft duidelijk gemaakt dat de verzamelingen van het Genoot schap behoren tot de oudste openbaar toegankelijke verzamelingen in ons land. Ten minste vanaf 1785 waren de kabinetten van het Zeeuws Genootschap net als die van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, het Teylers Museum en de Stadhouderlijke kabinetten in Den Haag voor eenieder te bezichtigen. De wijze waarop verzameling en wetenschap verbonden werden via discussies, voorlezingen en prijsvragen, komt aan de orde, naast de rol van het Zeeuws Ge nootschap als veilige haven voor het Zeeuws erfgoed. Tot slot wordt ingegaan op het behoud en beheer gedurende de afgelopen 250 jaar. Ik hoop dat u het boek allemaal met plezier zult lezen en bekijken en vind het een grote eer het eerste exemplaar aan de beschermvrouwe van het Zeeuws Genootschap, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, te mogen aanbieden. Toespraak van prof. dr. Barbara Oomen, voorzitter Jubileumcommissie Jeugd Koninklijke Hoogheid, geachte aanwezigen, Genootschappers - jong en oud, Wij spraken over de Genootschapsge schiedenis, over de prachtige Genootschaps collectie, maar ik wilde het hebben over de Genootschapstraditie. Als klein meisje, vijf jaar oud, twee vlecht jes, mocht ik een keer per week naar de bi bliobus. Daar las ik, binnen een jaar, alle hon derd boeken uit. Ik begon toen maar nog een J UBILEUMCOMMISSIE 65

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 66