keer, en nog een keer, waardoor er nu bepaalde boeken zijn die ik nooit meer hoef te lezen. Ik vertel dit omdat ik vermoed dat dit iets is wat ons allemaal bindt, hier van daag. Je zou het nieuwsgierigheid kunnen noemen, maar wellicht is mooier: de Genootschapstraditie, een traditie van breed kijken, vrij denken, onderzoeken en denken in oplossingen. Het was in die traditie dat het Genootschap in de eerste honderd jaar van het bestaan prijsvragen uitschreef: Wie weet een machine om brood te kneden? Wat is goed onderwijs? Hoe wordt een mens gelukkig? De winnaars kregen dan deze penning met daarop de zeven muzen, de artes liberales en de tekst 'Non sordent in undis. Wie breed kijkt, gaat niet onder in de golven. Het was in die traditie dat het allereerste Natuurkundig Genootschap der Da mes ter wereld werd opgericht, hier in Zeeland. Het was in die traditie dat, na de Ramp, toen iedereen al had besloten dat de Oosterschelde maar dicht moest, het Genootschap zei: Moet dat echt? Kunnen wij niet vrijer denken, breder kijken, alternatieven zoeken waarin de natuur ook een plek heeft. Het is om die reden dat, toen wij als Jubileumcommissie Jeugd (Marjan Ruiter, Gerrie Wisse, Nathalie van de Zanden, Joeri Versluis, Henk Zielstra en ik) dach ten over hoe wij 250 jaar Genootschap zouden vieren, wij juist die Genootschap straditie centraal wilden stellen. En wel met een prijsvraag, 150 jaar na de laatste. Maar waarover? Ook niet ingewikkeld. De Energietransitie. Neutrale term, enorme opdracht. In Parijs maakten alle landen ter wereld de historisch afspraak om in 2050 alleen nog maar duurzame energie te gebruiken. In Brussel beloofden wij, bindend, om in 2020 twintig procent minder te gebruiken, twintig procent minder uit te stoten, twintig procent duurzamer te zijn. De Klimaatwet is klaar. Maar hoe? Dat is nog totaal onduidelijk. Daarbij speelt dat nog niet iedereen, zo als Christiane Figueres het zegt, de alarmklok heeft ingeslikt. Wij zijn ontzettend blij dat de Stichting Zeeuwse Publieke Belangen, met di recteur Koen Verbogt, deze Young Energy Society Challenge (YESC) heeft willen ondersteunen. Omdat juist een prijsvraag over de energietransitie zo goed past bij Zeeland, bij het Genootschap, bij de jeugd. De prijsvraag past bij Zeeland. Land in Zee. Wij zien de zeekraal, voelen de wind waaien, weten dat wij ooit voorop liepen met wat ooit de eerste biologische boerderij van Nederland was, net als de Stormvloedkering, als achtste moderne wereldwonder, en nu weer, met de energiecoöperaties. 66 2019

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 67