De prijsvraag past bij het Genootschap. Als er een vraagstuk is dat schreeuwt om breed kijken, vrij denken, onderzoeken, denken in oplossingen, groot en klein, dan is het dit. De zeven muzen zouden in een moderne versie bijvoorbeeld kunnen staan voor de techniek, bijvoorbeeld achter batterijeilanden. Voor de natuurweten schappen, die laten zien hoe energie uit thorium te halen. Maar ook voor de so ciale wetenschappen, die helpen begrijpen waarom het toch zo moeilijk is om anders te reizen, te eten, te kopen, te stemmen, te investeren. Voor de governance, die laat zien waar recht en politiek in de weg staan, en waar ze helpen. Voor de geesteswetenschappen, die zozeer gaan over wie wij waren, en over wie wij willen zijn. Voor de kunsten, die helpen dit alles te verbeelden. En voor, heel klassiek, de retorica, die helpt te begrijpen waar de overtuigingskracht zit. Samen kunnen deze benaderingen letterlijk zorgen dat 'Non sordent in undis, dat zij niet onder gaan in de golven. Wij leggen de vraag om breed te zoeken naar oplossingen voor energietransitie in de Genootschapstraditie voor aan de jeugd. Basisscholieren, middelbare scho lieren, zeventien plus. Juist jongeren lijken dat alarm veel duidelijker te horen tik ken: een meisje uit Zweden roept politici wereldwijd tot de orde, een Nederlandse jongen ruimt het plastic in de zeeën op, onze studenten vragen ons waarom wij toch zoveel vliegen. En vandaag dagen wij dus de hele Zeeuwse jeugd uit om te komen met oplos singen. In de hoop dat, tegen december, een Zeeuwse jongetje of meisje, een stu dent of een studente, met vlechtjes of niet, maakt dat onze nazaten over 250 jaar ook hier in deze prachtige provincie de Genootschapstraditie van breed kijken, vrij denken, onderzoeken en denken in oplossingen kunnen vieren. Wij lanceren de prijsvraag met een voorproeve van de energie die al is losge maakt door het YESC-team onder de bezielende leiding van projectleider Tilly Stroo. Jullie maken kennis met YESC-ambassadeurs, Sophy, Achmed en Daniël, en de band Peer. Maar eerst gaan wij naar het basisonderwijs. Op alle Zeeuw se scholen wordt op 3 september voorgelezen uit een boek over energietransitie en de Genootschapstraditie. In dat boek staat een minimusical. Hierbij wilde ik graag de leerlingen van de basisscholen De Leeuwenburch in Middelburg en de Frans Naereboutschool in Vlissingen uitnodigen om het laatste liedje van die mu sical te zingen J UBILEUMCOMMISSIE 67

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 68