Bijlage Chronologisch en toegelicht overzicht van een selectie van aanwinsten voor de collecties gedurende het jaar 2019 Januari 2019 Aanwinst voor de collectie Boeken Mededeling door conservator Paul Aarssen Schenking Johannes Goedaert, Metamorphosis naturalis. Als cadeau voor het 250-jarig jubileum kreeg het Genootschap van Rien Sanderse en Arnold Wiggers de eerste twee delen van de driedelige Franse uitgave van de 'Metamorphosis' van Johannes Goedaert, Metamorphoses Naturelles ou Histoire des Insectes. A La Haye, chez Adrian Moetien, M.DCC. De Middelburgse fijnschilder en insectenkundige Johannes Goedaert (1617 1668) gaf bij de Middelburgse drukker Jaques Fierens waarschijnlijk in 1660 het eerste deel uit van zijn beschrijvingen van de 'vremde veranderingen der Wor men, Rupsen, Maden, Vliegen, Witjes, Byen, Motten, Muggen, Sprinckhanen en diergelijcke Diertjes. Hij had daarvoor jarenlang observaties en proeven gedaan. In de jaren daarna verschenen diverse drukken en circa 1667 een tweede deel, een uitgave in het Latijn en één in het Frans. Een derde deel werd door zijn echtgenote Clara de Bock en zijn vriend, de predikant Johannes de Mey, postuum uitgegeven. In 1700 verscheen een Franse uitgave bij drie Nederlandse uitgevers, Pierre Mortier en George Gallet, beide te Amsterdam en Adrien Moetiens te 's-Gra- venhage. De geschonken exemplaren zijn van de laatstgenoemde. Het zijn bruin leren bandjes in octavo-formaat met goudstempeling op de rug en een roodleren schildje met de titel 'Histoire des Insect[es]. 84

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 85