koos voor het laatste. De schilder W.J. Schütz kreeg opdracht een kunstwerk te maken met als onderwerp een gezicht op Middelburg, als aandenken aan de stad waar hij zo actief is geweest. In November 1884 is hem het kunstwerk en de pen ning aangeboden. In 1987 heeft het Genootschap het kunstwerk aan kunnen kopen en is het in bruikleen bij het Zeeuws Museum. Met de recente aankoop van de bijbehorende waarderingspenning is de gift weer compleet. Augustus 2019 Aanwinst voor de collectie Munten en Penningen Mededeling door conservator Rien Sanderse Aankoop penning Watersnoodramp 1953: Gietpenning, Brons, 60 mm Medailleur: Oswald Wenckebach (1895-1962). Wenckebach is vooral bekend als vormgever van de omloopmunten geslagen tussen 1948 en 1980 door de Munt in Utrecht. (Wilhelmina Juliana), maar heeft daarnaast ook vele penningen ont worpen. De voorzijde laat een watervlak zien waarin een mens vecht voor zijn leven, de armen machteloos omhoog. De keerzijde laat Noachs duif zien, met olijftak, met het kantschrift NIL DES- PERANDUM (Wanhoop nooit). De Vereniging voor Penningkunst heeft deze pen ning uitgegeven om financiële hulp te kunnen bieden aan de slachtoffers van de Watersnood. Van deze penning zijn 387 zilveren en 1954 bronzen exemplaren ver kocht, waardoor een bedrag van 18.450,aan het Nationaal Rampenfonds kon worden afgedragen, mede dankzij de belangeloze medewerking van Wenckebach. Aankoop penning Start Deltawerken 1958: Slagpenning, Brons, 60 mm Medailleur: Fred Carasso (1899-1969). De uit Italië afkomstige Carasso, gevlucht voor het fascistisch regime in zijn land, was een virtuoos medailleur en beeld houwer met een voorkeur voor een vaak puntige vormgeving. De voorzijde, die symmetrisch is opgebouwd, beeldt vijf dijkwerkers in bijna grimmige besloten heid uit. De middenfiguur, tweemaal zo groot als de vier anderen, is, net als de overigen, gekleed in een zware werkjas en zuidwester. Hij zet een steen op een stapel als symbool voor het dichten van de dijk. Het water is onderaan met wat gol^es weergegeven. Op de keerzijde wordt het drooggelegde land opgeroepen; zij geeft symbolisch het doel van de Deltawerken weer. Een kale stam, de over- 86 2019

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 87