stroming symboliserend, wordt door de zon beschenen en vogels vliegen erlangs. Eén draagt, als de duif van Noach, een prominente, rechte korenaar die aangeeft dat het land weer bebouwd zal gaan worden. September 2019 Aanwinst collectie Volkenkundige voorwerpen Mededeling door conservator Liesbeth van der Geest Schenking zilveren sigarettendoos Meinard Sprenger De verzameling unieke kleding en gebruiksvoorwerpen van Noord-Amerikaan se Zwartvoet van Meinard Sprenger is een van de bekendste collecties van het Zeeuws Genootschap in binnen- en buitenland. Meinard Sprenger, burgemees terszoon uit Domburg, emigreerde in 1884 naar Amerika en vestigde zich na omzwervingen op een eigen boerderij in de buurt van Calgary in Canada. De boerderij, de 'Domburg Ranch, lag vlakbij de Bow-rivier in een gebied waar ook Zwartvoet verbleven. Sprenger kwam met hen in contact en raakte geïnteresseerd in hun cultuur. Door aankopen en ruilen verzamelde hij o.a. kledingstukken, schoenen, wapen-, tabaks- en medicijntassen. In 1932 legateerde hij bijna 60 stukken aan het Ge nootschap. Heel bijzonder is het om anno 2019 in contact te komen met een fa milielid van Sprenger en dan ook nog in Canada. Mrs. Ruth A. Sprenger had van haar schoonvader J.J.I. Sprenger, achterneef van Meinard Sprenger, ooit een siga rettendoos gekregen die Meinards eigendom was geweest. Ze kreeg de opdracht om er goed voor te zorgen. Zij schenkt de zilveren doos - met linksboven het ge graveerde familiewapen - aan het Genootschap, zodat ook dit bijzondere object nu tot de verzameling Meinard Sprenger behoort, die in het Zeeuws Museum be waard wordt. Naast zijn vilten hoed en een paardenzadel bezit het Genootschap nu ook Sprengers sigarettendoos. Aanwinst collectie Munten en Penningen Mededeling door conservator Rien Sanderse Geschenk penning Provinciaal Utrechts Genootschap Ter gelegenheid van de viering van het 250-jarig jubileum heeft het Provinciaal Utrechts Genootschap (PUG) een penning geschonken aan het Zeeuws Genoot- AANWINSTEN 87

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2019 | | pagina 88