Jacobus Johannes Westendorp Boerma werd op 9 december 1901 geboren in het Friese Blija, waar zijn vader predikant was. Hij studeerde geschie denis en staatsinrichting in Amsterdam. In zijn studietijd werkte hij mee aan het gedenkboek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Handelmaatschappij. In deze tijd ontstond zijn speciale be langstelling voor de Nederlandse economische en koloniale geschiedenis uit de eerste helft van de 19de eeuw. In 1927 promoveerde hij op een proefschrift: „Johannes van den Bosch als sociaal hervormer. De Maat schappij van Weldadigheid". Aan Johannes van den Bosch zou hij later nog een aantal publikaties wijden. In 1939 verscheen „Twintig eeuwen, geschiedenis van het Nederlandse Volk", met een inleiding van prof. dr. H. Brugmans. Hij schreef het „Leerboek der geschiedenis" in twee delen voor de H. B. S. Hij verzorgde de hoofdstukken over ,,De tijd van koning Willem I in het Noorden (1815- '30)" en „Verlies en teruggave van de koloniën" in de Algemene Geschie denis der Nederlanden (deel 9). In 1927 werd bij leraar aan de Rijks Hogere Burgerschool te Zierikzee. In 1938 werd hij direkteur (later rector). Hij bleef rector aan de Zierik- zeese school tot zijn pensionering in 1967. Vanaf 1958 had hij zitting in de examencommissie voor M. O. -Geschiedenis. De geschiedenis van Zierikzee en Schouwen-Duiveland kreeg reeds spoe dig na zijn vestiging in Zierikzee zijn warme belangstelling. In grotere en kleinere studies droeg hij deze belangstelling uit. In 1946 verscheen van zijn hand „De historische schoonheid van Zieriksee" in de Heem schutserie. Met prof. dr. C. A. van Swigchem schreef hij: „Zierikzee, vroeger en nu", dat in 1972 postuum verscheen. Met Rijksarchivaris Unger werd - als bijdrage voor een Nederlands Stedenboek - geschreven over de steden van Zeeland. Van zijn hand: „De Steden van Schouwen" (Zierikzee - Brouwershaven) In het tijdschrift „Historia" verscheen „De belegeringen van Zieriksee", een in druk verschenen lezing voor „het Nut"-. In 1939 was hij medeoprichter van de Ver. Stad en Lande van Schouwen- Duiveland, waarvan hij vanaf de oprichting tot zijn overlijden een aktief voorzitter was. Hij zette zich in voor het Zierikzeese Gemeentemuseum. Ook op kerkelijk en cultureel gebied was hij aktief, terwijl hij daarnaast een enthousiast schaker was. Hij was ereburger van de Gemeente Zie rikzee en officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij overleed te Zierikzee op 16 september 1970. Het hiervoor afgedrukte opstel was een bijdrage voor een bundel opstel len, samengesteld voor het jubileum van zijn promotor Prof. H. Brug mans (1930). Waarschijnlijk dateert deze studie uit de tijd direkt na zijn komst in Zierikzee. Van de in het manuscript gebruikte spelling van Zie rikzee met een 'z' is hij later afgeweken. Zierikzee is een samenvoeging van een ander woord voor waterloop: ee, en de persoonsnaam Zierik. Teneinde de herkomst van de naam beter te doen uitkomen, gebruikte dr. Westendorp Boerma de spelling Zieriksee. de redactie 11

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1976 | | pagina 11