stad om met het krijgsvolk te beraadslagen over de overgave. Voor het geval dat zij niet geloofd werden, boden zij aan dat een van hen als gijzelaar zou achterblijven en dat er een Spaanse hopman met hen zou meegaan naar de stad om te zien hoe alles verliep. Ze zeiden dit alles met zoo'n betrouwbaar gezicht dat men hen ongehinderd liet doorgaan, in de meening dat zij de waarheid spraken. Mannen van edelmoedige inborst als deze officieren worden lichtvaardig bedrogen, zoowel in oorlog als na vrede". KAASKENSWATER Na 1953 is vanzelfsprekend de vrees voor oprukkend water sterk toege nomen. Maar in het verleden is de waterwolf niet altijd als vijand be schouwd; soms zelfs te hulp geroepen. Ook zij die belast waren met de verdediging van het Zierikzee se stadsdomein, zochten hun heil in inundaties. Jhr. Arend van Dorp 16), de commandant van Zierikzee, greep dit beproefde middel aan. Bij de belegering van Alkmaar en Lei den was dit wapen doeltreffend gebleken. Op bevel van Van Dorp werd zonder dralen de sluis in de Leverdijk ten noorden van de Zelke geopend. Burgemeester Cornelis Claes 17) te kent aan in zijn kroniek: "Den 3en dag october liepen eenige van de consistorie, de minister, met een deel matelots 18) en soldaten met spaden en andere instru menten (en) staken den dijk door aan de zuydzijde van de kerke te Bor- rendamme in 't perriculeuste van 't geheele landt, dewelke ik geerne met Claas Jan Hermansen Hubert belet zoude hebben. Dan ons werde geseyt van Gerrardus de minister 19), die ons op de straatweg tege- moete kwam, als wij hem van ons concept herhaalt hadden: op soo lief als wij ons lijf hadden, dat wij daar niet omtrent komen en zouden, dan konden wij dese maal onse halsen behouden; dat wij wel een ander land vinden zoude. Sulks dat wij om de grooten regen op 't nieuwe hoofd bleven en diezelve landbedervers en deurstekers wierden dien dage meester van haar werk. Of 't God gelievde dat het uyt de memorie der menschen ware" 20). Met groot geweld stroomden de wateren Schouwen binnen en bezorgden aan Mondragon en zijn troepen zoals de bedoeling was, zeer grote over last. Deze bekwame veldheer, die aan tal van moeilijkheden het hoofd wist te bieden, slaagde er ondanks enorme inspanningen niet in de gaten te doen dichten. Zo was er bijvoorbeeld in de Leverdijk een opening ge slagen van wel honderdveertig meter wijd, die bij laag water nog vijf tien meter diep bleek te zijn. Hoewel deze situatie voor de vijandelijke legereenheden bijzonder hachelijk was, leverde zij ook voor de geïso leerde stad risico's op. Het water stond hier en daar zo dicht tegen de stadsmuren, dat nu en dan brokken steen werden losgewoeld en naar benedenkwamen 21). De Spanjaarden hadden op dit moment geheel Schouwen-Duiveland onder controle, met uitzondering van Zierikzee en de vesting Bommenede. Tegen de zin van Mondragon in werd niet eerst een aanval gewaagd op Zierikzee, maar werd besloten Bommenede in te nemen 21). 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1976 | | pagina 19