Ook de van Adrichem's hadden van huis uit geen enkele binding met Zee land. De familie is afkomstig uit het Westland. Anna's grootvader was Mr. Hendrik Albert van Adrichem. Hij was aanvankelijk advocaat in Leiden, vervolgens schout en drossaard te Helmond en hij besloot zijn loopbaan als schepen van 's-Hertogenbosch. Grootvader was bovendien overtuigd en vurig patriot. Misschien is dat laatste de verklaring ervan, dat zijn kinderen meeren- deels zo nauw verbonden raakten met Zierikzee. Tot de invloedrijke Zierikzeese patriotten behoorde immers Jan van IJsselsteyn, heer van Renesse en Moermond. Stellig een vooraanstaand man; successievelijk bekleedde hij nagenoeg alle topfuncties in Zierik zee en op Schouwen-Duiveland. Het is een aannemelijke veronderstelling, dat beide mannen elkaar leer den kennen in de - geheime - patriotse genootschappen en vervolgens bij elkaar over de vloer kwamen. En dat als resultaat daarvan Van IJssel steyn trouwde met Hendrik Alberts oudste dochter. Zij was zestien jaar jonger dan hij; elf jaar scheelde hij weer met zijn schoonvader. Zierikzee werd toen klaarblijkelijk onweerstaanbaar voor de van Adri- chems. Drie zoons van Hendrik Albert vonden er hun bestemming: Hen drik, Thomas en Izaak. Mr. Hendrik werd er president van de rechtbank. Hij trouwde met Hele na van IJsselsteyn. Jan van IJsselsteyn was haar oom en zij werd aldus tevens zijn schoonzuster. Hendrik en Helena waren de ouders van Anna, de bruid van Charles Boogaert. Thomas werd maire van Zierikzee; een functie, weggelegd voor patriot ten. De derde broer, Izaak, vond in Johanna van der Wolff een uitgespro ken Zierikzeese echtgenote en bracht het tot burgemeester van Bomme- neede en Blois. Is de theorie van de patriotse vriendschap juist? Zo ja, dan zien we daarvan als merkwaardig gevolg, dat deze generatie der familie van Adrichem grotendeels in Zierikzee belandde en zich daar nestelde. De negen kinderen van Hendrik, de president van de rechtbank, en zijn Helena van I Jsselsteyn, trouwden - voorzover zij de huwbare leeftijd bereikten - allen met Zeeuwen. Anna's broer, Mr. Hendrik Albert - hij was wethouder van Zierikzee - huwde Elisabeth Schuurbeque Boeye, jongere zuster van Vien. Ook zij hadden negen kinderen, waarvan de ongetrouwde zusters het huis "Maja" op Schuddebeurs lieten bouwen. 1) In de familie De Clercq ston den zij bekend als Mde tantes van A". Als kleine jongen heb ik deze toen zeer bejaarde dames nog wel gezien. Indruk maakte op mij de bril, die een van hen droeg: een zeer klein ouderwets brilletje, voorzien van he melsblauwe glazen. Een van de oudste exemplaren van de thans alom zo populaire zonnebril. In de vorige eeuw waren de mannelijke representanten der familie nog talrijk genoeg. Desondanks zijn de van Adrichem's thans uitgestorven. 43

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1976 | | pagina 43