"mijn wensch werd dan voldaan, 't mogt eindlijk mij gelukken ontzaglijk Zwitserland Uw achtbaar erf te drukken enz. 11 Daar nadert Schaffhausen. Dat viel tegen: zeer nauw, onaanzienlijk en vuil. Maar de omgeving is prachtig: ,,gansch verrukt waren wij aan het punt gekomen, dat hier den loop der Rijn zoo verrassend als aangenaam aanbiedt: de rivier van Schaffhausen tot het kasteel Lauffen (de waterval) door eene ondiepe rotsachtige bedding in zijnen snellen stroom gestoord, en vooral hier ter plaatse door eenige zigtbare rotsblokken min of meer teruggehouden doet hier een schuimend golfgeklots ontstaan, hetwelk als zilver bij den helder en donker groenen vloed der Rijn kan vergeleken worden. Het landschap men van hier voor oogen heeft is zeer schilder achtig, heuvels met heerlijk houtgewas, wijngaarden en granen bebouwd, waarin de menigte lusthuizen heerlijk uitkomen, geven aan hetzelve veel levendigheid en schoonheid. Eerst toen de avond was ingevallen keerden wij langs een zeer steil en moeijelijk pad naar de stad te rug". Het hotel heet de Kroon. 6 juli. "Om het effect der zonnestralen op het regenstof te hebben reden wij niet heel vroeg van Schaffhausen naar het kasteel Lauffen (f uurs afstand van de stad). Hetzelve hadden wij bereikt zonder veel van den rijnval te hebben gemerkt, en wat wij er nog van bespeurden, voldeed volstrekt niet aan onze gespannen verwachting. Om al aanstonds naar waarde dit verheven natuurtoneel te waardeeren, is de route naar Zurich tot Neuhausen beter geschikt dan langs die, waarheen wij gereden waren. Het kasteel ons in het minst niet interesseerende bragt men ons in een koepeltje in de helling der wallen van dit eertijds versterkte slot gebouwd, vanwaar wij nu onophoudelijk eene ontzettende massa water te vergeefs door vier ontzaggelijke en begroeide rotsbrokken, die elk oogenblik drijgden met het woedende water te worden meegesleurd, in deszelfs val gestoord, ruim 70 voeten met een verschrikkelijk geraas schuimend neder stortte. Prachtig en trotsch was dit tooneel, hetgeen nog verhoogd werd door de schitterende kleuren der regenboog in het boven de rivier 50 voeten hoog opgedreven regenstof door de helder schijnende zon ge formeerd. Hoe verrukkend ook dit punt voor ons was, hetzelve is echter niet te vergelijken met hetgeen wij aan het van onder tegen den vloed vervaardigd plankier hadden, waar wij langs een zeer glibberig en moeije lijk pad waren afgedaald. Dit standpunt is hier achter een min of meer vooruitstekende rots, waarlangs het voornaamste en breedste gedeelte der Rijn neder stort juist gelukkig gekozen, om het water in zijne volle kracht en de val in zijne gansche waarde te leeren kennen. Het is even eens alsof men in het midden der stroomen zich bevindt en onder dezel ve bedolven wordt, terwijl men elk oogenblik door den vloed met het trillend staketsel meent te worden mede ge sleept, en (te regt zegt Mr. Drieling) den stoutmoedigsten doet sidderen. Het donderend geluid en nooit gekend geweld, het zoo digt nabijzijn van dit majestueus watertoo- neel, het den bewonderaar alles omringende vreemde en etonnante maakt op hem gewis een diepen indruk en belette ons in de eerste oogenblikken onze denkbeelden noch onze gansch nieuwe gevoelens voor de verhevene grootheid der natuur uit te drukken. Het overig gedeelte van den dag werd in briefschrijven, journal in order brengen en preparatien tot de verdere reis, doorgebragt. Hetgeen gedurende het verblijf alhier mij en ons allen trof, was de vrien delijke bejegening en beleefdheid der Zwitsers. Derzelver hartelijkheid en begeerte om den vreemdelingen van dienst te zijn en te regt te helpen, 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1976 | | pagina 55