te gaan tot vervolging. In 1888 verlaagde men wel de pachten, een besluit dat onvermijdelijk was geworden (30). In het derde en vierde decennium van deze eeuw werd opnieuw besloten tot pachtverlaging. De noden waren zo hoog gestegen, dat de commissie besloot gebruik te maken van de hen in het testament gegeven bevoegdheid om de uitkeringen aan het Burger weeshuis en het R. K. Armbestuur te verminderen. De wens van Jacobus Dekker dat geen van de gelegateerde gronden ver vreemd mocht worden, bleek moeilijk vol te houden. De dreiging van ont eigening noodzaakte de commissie in verkoop toe te stemmen. Zo werden in 1897 en 1914 gronden verkocht aan de Rotterdamse Tramweg Maatschap pij. Ook ten behoeve van de verbetering van de weg Zierikzee - Brouwers haven en bestemmingsplannen van de gemeente Zierikzee moesten later gronden worden verkocht. De ontvangen koopsommen werden niet bestemd voor het terugkopen van gronden, maar belegd. Vrijwillige verkoop of ruiling werd steeds afgewezen. Ook het Vrijzinning Pastoriefonds ontving in 1927 een negatief antwoord op haar verzoek om een perceel grond aan de Blokweg in erfpacht te mogen verkrijgen voor de bouw van een nieuwe pastorie. De mogelijkheid van verandering van bestemming zonder dat men daarop invloed zou kunnen uitoefenen was hierbij doorslaggevend (28). In 1934 werden percelen grond aan de Blok- en Kaweg verhuurd aan J. C. A. Bannink, oud-burgemeester van Zierikzee, ten behoeve van de aanleg van een sportterrein. Strikte voorwaarden werden gesteld voor het spelen op zondagen en Christelijke feestdagen (32). Later moesten deze gronden worden verkocht aan de gemeente Zierikzee en werd het Sportpark-Ban- nink aangelegd. De ruilverkaveling na de watersnoodramp van 1953 bracht ook voor het legaat-Dekker de nodige veranderingen. De omvang van de gronden van het legaat bedraagt thans circa 40 hectare (33). Overeenkomstig de bepalingen van het testament beheert de commissie nog steeds de door Jacobus Dekker gelegateerde gronden en wordt door de opbrengsten het werk van de kerkvoogdij en de diakonie van de Hervormde gemeente te Zierikzee, ondanks een sterke inflatie, volgens de wens van de legataris gesteund (34). NOTEN Gebruikte afkortingen: R. A. Rijksarchief in Zeeland, Middelburg. G. A. Z. Gemeentearchief Zierikzee. N. H. Z. Archieven Hervormde gemeente te Zierikzee. 1.R. A. Verzameling P. D. de Vos. Inv. nr. 40 (Dekker). 2. (P. D. de Vos), Het Legaat Dekker. In: Zierikzeesche Nieuwsbode, 28 oktober 1905. P. D. de Vos, gemeentearchivaris van Zierikzee maakte als kerkvoogd deel uit van de commissie van beheer over het legaat Dekker (1927 - 1929). 3. Op 17 december 1778 kwam hij met attestatie uit Middelburg, waar hij belijdenis had afgelegd. N. H. Z. Kerkeraad. Inv. nr. 32. 4. G. A. Z. Index op de trouwboeken. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 25