verhalen omringde realiteit, waaraan niet alleen onder vrouwengemis la borerende zeelieden vast en vurig geloofden. Ook landrotten hadden in de zen een onwankelbaar geloof, temeer omdat men op kermissen de singu liere mengwezens met eigen ogen kon aanschouwen. Maar in „Cadsandria", Zeeuwsch jaarboekje voor 1858, in een artikel over de zeemeermin van Westenschouwen, weet H. M. C. van Oosterzee het bedrog te doorzien: MWel heeft men ze, gedroogd, nog in onzen tijd op de kermissen zien ver- toonen; maar het lijdt geen den allerminsten twijfel of dat waren huiden van een aap en een visch bedriegelijk zamengevoegd, terwijl het sterke vernis de ontdekking van het bedrog nog moeilijker maakte". In Zwarte- waal is, volgens Junius, het ,,uytghedrooghen lichaem van sodanighen Zeemonster midden in de kerck opgehanghen" Het konkreet geloof aan de zeemeermin als werkelijk personage is, op restverschijnselen na, teloor gegaan. Het kon geen stand houden in een tijd van camera's, denkonderwij s en exakte waarnemingen. Maar als beeld-in-de-ziel is de zeemeermin een onvergetelijk bezit van de wester se mensheid geworden, niet alleen de wereldberoemd geworden Kleine Zeemeermin van Hans Christiaan Andersen, rank gezeten aan de water lijn van het wonderbaarlijke Kopenhagen, kwetsbaar en als in gepeins ver zonken. Het vrouwelijk zeewezen (niet de stoere mannelijke evenknie) mag ook daarom zo aanspreken, omdat het, in deze mannenmaatschappij, het eeuwig-vrouwelijke symboliseert. In de Lage Landen zijn zoveel zeemeerminsagen, dat Bert Sliggers er een heel boek over bijeenbracht, met afbeeldingen rijk verlucht. Niet alleen prenten geven meermin-konterfeitsels, ook op gevelstenen en uithangborden en als windwijzer is deze mytische figuur veelvuldig aan te treffen. De Meermin was een geliefde herbergnaam, niet alleen in Enge land. Wapen van Waterschap Schouwen Wapen van het eiland Schouwen 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 29