I. Zachtgebakken, niet op de draaischijf vervaardigd (handgevormd) in heems aardewerk, dat gewoonlijk op zeer eenvoudige wijze door middel van ingekraste lijnen of (nagel)indruksels is versierd (afb. 7). Het da teert uit de eeuwen rond het begin van onze jaartelling en komt zeer alge meen langs de kust van Zeeland, Holland en Vlaanderen voor. Ten dele is het nog wel „voor-Romeins" - althans van vóór de occupatie van zuidwes telijk Nederland door de Romeinen II. Geïmporteerd Romeins aardewerk, dat wel op een draaischijf is ver vaardigd en dat in alle opzichten van een bijzonder goede pottenbakkers techniek getuigt zoals de zogenaamde terra nigra-waar, het „geverniste" aardewerk, maar dan vooral de fraai versierde, rode terra sigillata (afb. 8 en 9). Op dit laatstgenoemde aardewerk ziet men niet zelden een naamstempel (van de pottenbakker, de fabrikant, de vormschotelmaker e. a. In Brabers zijn de volgende stempels gevonden: BIRAGILLI (BI- RAGILLVS uit Banassac in Zuid-Gallië; einde lste-begin 2de eeuw), PVPVS (uit Rheinzabern, Oost-Gallië; eerste helft 3de eeuw; zie afb. 8 nr. 18) en IVLIVS (eveneens Rheinzabern; datering idem). Ook aan de hand van de versieringen van de in vorm schotels vervaardigde terra sigil lata (afb. 8 en 9) is dikwijls wel achter de naam van de producent te komen, en haast altijd achter de plaats van fabrikage. Zo zijn de nrs 1 t/m 6 op afb. 8 afkomstig uit Lezoux (midden-Gallië, 2de eeuw), nrs 7-9 uit La Madeleine (oost-Gallië, ca. 2de kwart van de 2de eeuw), Lavoye (nrs 10- 12, oost-Gallië, ca. 2de helft 2de eeuw), Trier (nrs 13 - 16 op afb. 8 en 1 - 3 op afb. 9, 2de helft 2de eeuw en 3de eeuw), Rheinzabern (nrs 17 - 20, afb. 8, datering idem). Technisch knap vervaardigd is ook de in Bra- 48

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 50