Black's Bible Dictionary, p. 176 s.v. Evangelist; p. 716 s. v. Sym bols of the four evangelists, London 1954. Encyclopaedie van het Katholicisme, deel 2 s.v. Matteüs, Bussum 1955. Christelijke Encyclopedie, deel 2 s.v. Evangelist, Kampen 1957. Winkler Prins Encyclopedie, deel 7 s.v. Evangelist, Amsterdam/ Brussel 1968. Idem, deel 12 s.v. Matteüs, Amsterdam/Brussel 1971. Summa-Encyclopedie, deel 6 s.v. Evangelist, Antwerpen/Utrecht/Wa- geningen 1974. 4. Iedere Zeeuw weet wat een ,,dijkgraaf" is. Voor lezers die elders in het land wonen en de betekenis wellicht niet kennen, de toelichting dat een dijkgraaf de voorzitter is van een waterschapsbestuur. De Vier- bannenpolder omvatte voorheen de rechtsgebieden van Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Kapelle en Botland. Na de watersnoodramp van 1953 zijn alle polders van Schouwen-Duiveland samengevoegd tot één water schap. 5. (lBierstekeris een verouderd woord voor biertapper of -importeur (J. Verdam, Mnl. Handwdb. Als familienaam komt het nog voor. In 1753 vermeldt mr. N. v. d. Schatte in Tegenwoordige Staat der Veree- nigde Nederlanden, deel 10 blz. 492, uitgegeven door Isaak Tirion te Amsterdam, dat Nieuwerkerk toen één brouwerij had „een weinig be- zyden het Dorp". Om misverstand te voorkomen teken ik hierbij aan dat dit niets te maken heeft met de huidige Brouwer straat. Deze is ge noemd naar de architect-aannemer W. Brouwer, die omstreeks 1900 twee rijen huizen bouwde in deze buurt, welke bij de ramp van 1953 verloren zijn gegaan. Enkele toelichtingen van de redactie. a. De auteur heeft konsekwent de Romeinse cijfers door Arabische ver vangen. b. In de wapenkunde: geer, driehoekig vak, welks basis tegen de rand van het schild geplaatst is (van Dale, Groot Woordenboek der Neder landse Taal, 9e dr. 197 0). c. In de wapenkunde: vlucht, figuur van twee vleugels met de gewrichten tegen elkaar (idem). 59

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 61