Twee reizen maakt 2e stuurman Jozias Dingeman Gerritse dan met het barkschip ,,Johanna Maria" onder kapitein Wilhelmie, van Rotterdam naar Java en terug naar Rotterdam, waarbij zijn gage inmiddels belangrijk is verhoogd; hij verdient nu f30 per maand en dat is dan nog altijd nog f 2 per maand meer dan op zijn vorige schip. Vele reizen volgen nog, o. a. als tweede en dienstdoend eerste stuurman met de brik „Stella Maris" on der kapitein J. A. Dijkman en later onder kapitein A. Leeflang. Onder gezagvoerder J. C. Opperman gaat hij als 2e stuurman met de bark „Sperwer" naar Amoy, waar hij op 22 januari 1863 afmonstert. Gedurende bijna drie jaar verblijft hij dan aan de Chinese kust, waar hij in de rang van le stuurman kustreizen maakt met het in Oldenburg thuishorende Duitse schip „Sawa", onder commando van Herr Kapitan S. Stumels. Twaalf de cember 1865 neemt hij in Singapore afscheid van Herr Stumels en maakt de thuisreis, via Rangoon en Bremerhaven, als le stuurman met de Rus sische brik „Carolina", onder Kapitein Joh. Runge. Als hij in Zierikzee is teruggekeerd,is hij 4j jaar van huis geweest en betaalt aan boekhouder A. van Verre het voor die tijd lieve sommetje van f 69, 52^ als contributie voor de Slavenkas. China, Japan, Java! Drie jaar aan de Chinese kust! Nederlandse, Duitse en Russische schepen! Verscheidene malen heeft hij Kaap Hoorn „gerond" en hij is in alle vijf werelddelen geweest. Dertig jaar is hij nu en hij vindt het tijd worden naar wat rustiger vaart om te zien. Bark „Haamstede" in het midden. Links de Bark „Grondwet" en rechts het Fregat „Roompot". Tekening W. Ribbens. Foto Lamain 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 82