VOLKSVERHALEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND? DOOR DR. TJAARDW.R. DE HAAN In een onberaden ogenblik heb ik er in toegestemd voor uw vereniging een inleiding te houden over (Volksverhalen op Schouwen-Duiveland" 1 Door studies en publikaties ben ik meer en meer op de hoogte geraakt van het Nederlandse volksverhaal en Schouwen ken ik van 1950 af door bezoe ken aan Haamstede. Bovendien werd ik in hoge mate geïnspireerd door het eerste jaarboek van uw vereniging, dat reeds in zijn titel de geheim zinnige sfeer van sage en sprookje oproept: Kroniek van het land van de zeemeermin (197 6). Achter de titelpagina staat, bij wijze van motto, de verwensing van de zeemeerman, die tevergeefs uitziet naar de vrijlating van zijn vrouw, door vissers gevangen en op het droge gebracht: Schouwen, Schouwen, 11 sal je rouwen, Dat je mijne vrouwe houwe! 't Rieke Schouwen sal vergaen, Alleen de toren blijven staen! Na deze klankrijke kreet strooit de diep-wanhopige meerman zand en zee wier in de haveningang van Westenschouwen, symbolen van een onafwend bare ondergang door stuivende duinen en bulderende golven. Onder het sagerijm staat, ten overvloede, een citaat uit een welbekend boek van de „sier schrijver" dr. P. H. Ritter jr., dat ook ten aanzien van het Schouwse volksverhaal heel wat doet verwachten: „Zo vindt men dan overal de Sagen van Zeeland als schatten op de bodem van het water", waarin l(sagen" eerbiedig met een hoofdletter wordt geschreven, want verbeelding kan we zenlijker zijn dan dagelijkse waarheid. In het ,,Woord vooraf" van de Kroniek wordt medegedeeld, dat van de di verse tekstvarianten van het sagerijm „na uitvoerig overleg" de bovenver melde lezing werd verkozen (uit het „Zeeuwsch sagenboek" van J. R. W. Sin- ninghe M. Sinninghe, Zutphen 1933), omdat deze, „ondanks enige aan passing aan het algemeen Nederlands", het meest de Zeeuwse taalkenmer ken heeft behouden. Deze diagnose kan afkomstig zijn van dr. A. de Vin, door wiens toedoen ik hier voor u sta, de mond vol tanden en met volge schreven papieren. Door veel eigen werk was ik toch nog wel een beetje sterk. Aan de zee meermin van Westenschouwen heb ik een hoofdstuk gewijd in mijn pasver- schenen Nederlandse Volksverhalen, herkomst en geschiedenis", een uit gave van Kruseman in Den Haag (1976). Het zij mij vergund het een en an der uit dit hoofdstuk mede te delen met enkele aanvullingen en de verbe terde verklaring van een zonderlinge variant, die wij aanvankelijk niet recht thuis konden brengen. Eerst gaat het over de zeemeermin in het algemeen, dan belanden wij in Westenschouwen. Wezens, half mens en half dier, behoren vanouds tot de fantasiewereld van alle volken. In de klassieke Oudheid waren vooral de vogelmensen (sirenen) in trek, doch sinds de zevende eeuw is het de half-vis half-mens die in Europa de overhand behaalt: men vindt deze in de „bestiaria" afge beeld en als zinvol versieringselement aan kerken en kathedralen. Visgo- den, Ea en Atargatie, komen al voor in het oude Babyion. Vooral de zeemeermin was, veel meer nog dan de zeemeerman, een met 26

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 28