DE VROUWENDRACHT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND DOOR M. E. JANSEN-GLAS ,,Zet dat meisse toch es een muste op, z'is zb dege", kon een vader zeg gen als zijn dochter flink uit de kluiten gewassen was. Nu zien we nog maar zelden een vrouw lopen met het fijne wit-katoenen mutsje op met de uit staande vleugelrand, die zij het „rabat" noemt. Naar de kerk, of als zij op reis gaat, draagt zij dan de grote tulen muts met de strook echte kloskant. Van deze dracht volgt nu een beschrijving. DE ONDERMUTS Over het haar, dat in een knoetje op het achterhoofd is opgestoken, draagt men een „ondermuste" van dubbele zwarte stof, die bestaat uit een gerim peld bolletje, het „boompje" (bodempje), waarin de haarknoet zit en een glad bovenstuk. In de muts zit vastgenaaid het oorijzer of de beugel, aan de uiteinden waarvan de gouden krullen zitten. Voordat men de muts opzet, moet men eerst ,,de kuve leggen", d. w. z. het haar in model leggen. Met allerlei hulpmiddelen zoals water, melk of sui kerwater, afhankelijk van de hoedanigheid van het haar, legt men aan weerszijden van een middenscheiding twee platte krullen of, zonder schei ding, één brede krul of een rolletje. De rest van het haar wordt strak naar achteren gekamd en in een knoet gedraaid. De ondermuts met de beugel wordt op het hoofd vastgezet door middel van twee lintjes, die door een „sluufje" onderaan het „boompje" in de nek strak worden getrokken, daarna over het hoofd gekruist en bovenop worden vastgespeld en dan terug in de nek worden gestrikt. Om tijdens deze handeling de muts en de beugel op hun plaats te houden legt men een lintje van de ene krul naar de andere, trekt het strak aan en klemt de uiteinden tussen de lippen, (afb. l) Afb. 1. Het opzetten van de ondermuts met krullen met behulp van een lintje in de mond. Afb. 2. Gebreide haakmutsen: links zonder „boompje", met „kroezels" en gehaakte „linters"; rechts met gebreid „boompje", met „noppen" en „lin- ters" van haakwerk rond katoenen band. 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 62