het Noorden opvolgde, tegen den zin van den Duitschen koning Albrecht I als Opperleenheer. Nu zaten zoowel Vlaanderen als Zeeland echt „in de tang"! We naderen nu 1 3 0 2, de roemruchte slag bij Kortrijk, 11 juli en terwijl heel weerbaar Vlaanderen was uitgerukt, het Fransche invasieleger tegemoet, had 's graven tweede zoon, van het noorden uit, het weerloze Vlaanderen lafhartig geplunderd en gebrandschat, (prof. dr. P.J. Blok, „Geschiedenis van het Nederlandsche Volk" I, blz. 157 e.v.) De slag bij Kortrijk, 1302, op den Groeninger kouter, kan men het Waterloo der Middeleeuwen noemen en de eigenlijke strateeg aan Vlaamsche zijde was ....onze Zeeuwsche (Schouwsche!ridder: Jan van Renesse. Onder de honder den gesneuvelden in dezen Gulden sporen slag" vond men, aan Fransche zijde gevallen, o.m. het lijk van den oudsten zoon van den graaf van Holland- HenegouwenJan van Oostervant! En dan krijgen wij als de terugzwaai van de slinger van een klok 13 0 4 de strafexpeditie van Vlamingen en Zeeuwen, onder leiding van Jan van Renesse, naar het Noorden. Op 20 maart 1304 behaalde een Vlaamsch- Zeeuwsche krijgsmacht op het eiland DUIVELAND een groote overwinning op een Hollands-Stichtsche troepenmacht van den graaf van Holland-Henegou- wen. Jan van Renesse als immer voorvechter van de Dietsche volkszaak (la cause thioise) had hier wederom de leiding, tezamen ditmaal met den Zeeuwschen edelman Florens van Borselen met aanhang. Er ontstond een enorme wanorde in het Hollands-Stichtsche kamp; door de duisternis misleid, gingen „Friezen" (Kennemers, öf lieden uit het Over- sticht?) en Hollanders elkander te lijf! - Aldus vertelt ons „de Clerc uten Lagen Landen bi der see" in z'n „Kronijk van Holland". Wie zich nog eenigs- zins kon oriënteeren, trachtte door het zuigende zand van het strand (de slikken) de schepen te bereiken. Velen bleven steken en werden afgemaakt. Anderen werden gevangengenomen, waaronder o triomf! de bisschop van Utrecht, Guy van Avesnes. Deze laatste werd afgevoerd naar Vlaanderen, en op het grafelijk slot van Wynendale (bij Torhout) geïnterneerd De nederlaag was voor de Avesnes een enorme ramp 1). Velen van hun trouwe edelen, zoowel uit Holland als uit het Sticht, alsmede vele burgers, waren in het strijdgewoel omgekomen; o.a.Nicolaes Persijn, Dire van Haerlem; en uit het Sticht: Zweder van Beverweerd, Dirk van Zuilen en de proost van St. Salvator te Utrecht: Dirk van Hoorne-Altena. Jonker Willem van Aves nes, die als wonder aan de hand zijner vijanden ontkomen was verschanste zich met enkele getrouwen in de stad Zieriks-ee. Een Vlaamsche krijgsmacht voer op tot bij Geervliet (aan de Bornisse) en uitgezonden boden vonden de bevolking van Holland benoorden de Maas (tot aan Haarlem of Leiden toe) bereid om Gwijde van Vlaanderen als Heer te hul digen 2)Het kon de steden in Holland weinig „bommen" of daar een Avesnes of een Dampierre heer en meester zou zijn. Intusschen rukte Jan van Renesse met een kleine troepenmacht op naar Utrecht, waar hij er gemakkelijk in slaagde „de Wet te verzetten" (zooals dat heet)en de gilden aan de macht te hel pen; zooals in Vlaanderen het geval was. Vertel ik nu niets over den „legendarischen" slag aan het Manpad bij Haar lem, anno 1304, en over de „heldenrol", die de befaamde Witte Van Haemstede daarbij zou hebben gespeeld? Neen! Bepaaldelijk niet; „et pour cause", want weliswaar schijnt Witte van Haemstede uit Zieriks-ee naar Holland te 106

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 108