Dijkdichting big Zi.erik.zee eind 18e eeuw. Schilder onbekend. Olieverf op doek in gesneden lijst. Schilderij in 's Landskamer te Zierikzee. Grotere waterschappen trof men voor de concentratie ook in Duiveland aan, onder andere de Vier Bannen van Duiveland met Nieuwerkerk en Ouwerkerk, de polder Ooster- en Sirjansland en de polder Bruinisse. In het gebied tussen Schouwen en Duiveland - in en rondom het stroomgebied van de voormalige Gouwe - ontstonden door inpolderingen vele grotere en kleinere zelfstandige polders zoals Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe en verder de Gouweveerpol- der, Bettewaerde, Al te Klein, Bloois, Kijkuit om er enkele te noemen. Door J. Holm, ambtenaar van de Provinciale Waterstaat in Zeeland te Middel burg, is in 1900 een interessant kort geschiedkundig overzicht geschreven over „de voormalige Golde of Gouwe, thans genaamd „Dijkwater"in verband met de opening van de tramweg Brouwershaven-Steenbergen". Er is door het huidige waterschap zorg voor gedragen, dat alle namen van de zelfstandige polders en waterschappen die bij de concentratie op 1 januari 1959 verloren gingen, in ieder geval in de archieven goed worden bewaard. Het nagaan waar de namen van de vele polders van zijn afgeleid, is vaak een interessante en leerzame bezigheid. Voor de concentratie waren er op Schouwen-Duiveland in totaal 31 zelfstan dige waterschappen, allemaal met een eigen bestuur, een eigen verantwoorde lijkheid en een eigen financieel beheer. Hun taken bestonden uit het onder houd van de zeeweringen, het afvoeren van overtollig water (bemalen van de 17

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 19