Scheepstimmerwerf te Bruinisse met o.a. links twee lemmerakenrechts een hoog aars en 2e van rechts een lemmerhengst. ook nog andere schelpdieren vist zoals kokhanen en in mindere mate wulken, vroeger hoofdzakelijk vanuit Bruinisse. Deze vielen echter niet onder de „cultures" Het kweken van schelpdieren vereist vanzelf andere werkmethoden dan bv. vissen op garnalen of de typisch oude Zeeuwse zgn. „weervisserijop ansjo vis. Laatstgenoemde visserij, is een vismethode welke sinds de 16e eeuw bijna niet veranderd is. Het werd en wordt nog -hoewel in veel mindere mate- in hoofdzaak uitgeoefend vanuit Tholen en Bergen op Zoom. De „weren" werden gezet op het verdronken land van Reimerswaal. De bedoeling is, om er ansjo vis mee te vangen, met een in V-vorm geplaatste fuik van eiketakken, die soms meer dan één kilometer lang zijn. Naarmate men de plaats nadert waar de zgn. vleuken samenkomen en waar het fuikgat zich bevindt, zijn de takken dichter bijeen gestoken. Vlakbij het fuikgat zijn nog extra versterkingen met dwarslatten en metaalgaas aangebracht. Tegen laag water wordt voor het fuikgat van de „weer" een fuik gezet. De vissers, gestoken in waterdichte pakken begeven zich te voet in de „weer" en drijven de vis voor zich uit. De ansjovis spartelt in het net, en kan aan boord gebracht worden. Tussen de ansjovis kwam veel geep, rog, makreel, enz. voor, welke alle met de naam „omvis" wordt samengevat. Ook vanuit Zierikzee is destijds deze vis methode beproefd maar door de hier veelal ruwe zee, bleek ze niet rendabel. Ook is van Anna Jacobapolder uit, door de familie Maas met deze „weren" ge vist bij „Rumoirt" en de „Stelberg" tot 1940. Hoofdzakelijk werd hierin haring gevangen in plaats van ansjovis. Dikwijls waren de hoeveelheden ha ring zo groot, dat ze onverkoopbaar waren. Opmerkelijk is, dat „Weervissers" van oudsher niet tot het Rooms Katholieke volksdeel behoren, zelfs niet, die vissers vanuit het overwegend katholieke Bergen op Zoom. Namen als 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 29