WOORD VOORAF De derde „Kroniek van het Land van de Zeemeermin" (Schouwen-Duiveland) staat in het teken van het water. Het water, dat vijfentwintig jaar gele den hele gedeelten van Schouwen-Duiveland overspoelde en vele levens weg- rfam. Wat zou er van Schouwen-Duiveland overgebleven zijn zonder dijken? Deze verschillende facetten worden belicht in een tweetal artikelen ter herdenking van de stormramp in 1953. Op de wateren rondom Schouwen-Duiveland is de visserij tot bloei gekomen, waardoor vele mensen hier een bestaan konden opbouwen. De typisch Zeeuwse vissersschepen hebben eeuwenlang deze wateren bevaren en bevist. Vanzelfsprekend is het reddingswezen van groot belang in deze waterrijke gebieden. De andere bijdragen beschrijven de geschiedenis van een familie en een herberg, een dorpsonderwijzer uit 1794 en de vijandelijk heden in deze streek anno 1304. De streektalen van Schouwen-Duiveland wor den ditmaal uitvoerig vergeleken. Een eerder aangekondigd artikel over de- orgels van de Nieuwe Kerk te Zierikzee door drs. J.H. Kluiver verschijnt in de volgende kroniek. De auteurs danken wij allen hartelijk voor hun belangeloze medewerking en spontane bereidwilligheid deze kroniek weer tot een gevarieerd en boeiend jaarboek van deze streek te maken. Voor het volgende nummer doen wij een beroep op onze lezers en medewerkers hun bijdragen te willen sturen aan de secretaris, zodat wij wederom interessante studies kunnen publiceren over de geschiedenis van stad en land van Schouwen-Duiveland en zijn bewoners. Redactiecommissie Jaarboek 1978 van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland J.C. Reitsma-d1Ancona, voorzitster JKlepper J.P.J. Lokker Ir. A.F. Sandbergen, penningmeester H. Uil, secretaris A.C.W. van der Vet Dr. A. de Vin W.P. de Vrieze 3

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 5