dat vanaf de zeedijk landinwaarts loopt. Eens zagen deze huizen uit op een grote plas die diende als ontvangstboezem voor het polderwater. Vermoede lijk heeft deze plas destijds tevens dienst gedaan als spuikom, om de geul naar de oorspronkelijke haven op diepte te houden. In de volksmond heet de kleine nederzetting bij de voormalige haven nog steeds „het ouwe sluusje". Het straatje werd ook wel „de Kaekelstraete" genoemd, omdat de bewoners er destijds onder elkaar heel wat afgepraat schijnen te hebben. ,De kaekelstraete" anno 1974. Omstreeks 1929 woonden er op „het ouwe sluusje" nog ongeveer veertien ge zinnen. Er was een café en een snoepwinkeltje. Tijdens de Tweede Wereld oorlog lieten de bezetters er een aantal huizen afbreken, waaronder het café. Van de vroegere bewoners of hun nakomelingen woont er vrijwel nie mand meer. De meeste huizen zijn thans in gebruik als tweede woningen. Toen de oorspronkelijke haven in 1772 verloren was gegaan, besloten de am bachtsheren van Burgh en Haamstede een nieuwe haven te laten aanleggen even ten westen van de plaats waar de Meeldijk destijds tegen de zeedijk aansloot. Op het hierbij afgedrukte fragment van een kaart uit 1865, wijst een pijl de plaats aan waar de tweede haven van Burghsluis eens gelegen heeft. Nog steeds heet de plaats waar deze haven voorheen lag, in de volksmond „de ouwe kaoje". Het reeds eerder genoemde café van het oude Burghsluis, dat volgens de overlevering „Bonne Futte" zou hebben geheten, wat vermoede lijk een verbastering is van een oorspronkelijk Franse of Latijnse uitdruk king, stond aan de overzijde van de Meeldijk. Ook gedurende de tijd dat de 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 64