6. Toch is het nu zover gekomen, van die generatie zijn ze bijna alle dood op één na, die vertoeft in het rusthuis te Colijnsplaat 7. Er zullen nog wel jongere Kloosters zijn, maar op „het Sluusje" is er niet één meer. 8. Het is jammer dat ze weg zijn, het was een apart slag mensen. 9. Een ding staat vast: „Sluusje" is „Sluusje" niet meer. Omstreeks het jaar 1700 werd in Sint-Annaland Cornelis van der Clooster ge boren. Hij is de stamvader van de latere Van der Kloosters uit Burghsluis. Cornelis trouwde met Pieternella Cat (of Kat)Hun beide zonen Jacob en Andries werden eveneens in Sint-Annaland geboren. De weg naar de Burghsluise familie gaat via Andries. Hij werd geboren op 1 januari 1741 en trouwde op 8 juli 1763 in Burgh met Jaapje Pieterse van Duijn, die geboren was in Katwijk aan Zee. Zij waren het eerste echtpaar Van der Klooster dat zich in Burghsluis vestigde. Er werden acht kinderen geboren. Na het overlijden van zijn vrouw hertrouwde Andries in 1783 met Adriaantje Braber uit Ellemeet. De oudste zoon van Andries heette Kornelis. Hij werd in 1763 geboren in Burghsluis en trouwde in 1796 met Cornelia Dirkse Tangeman uit Brijdorpe. Als beroep van Kornelis staat „visser" vermeld. Uit hun huwelijk werden zeven kinderen geboren. Hun oudste kind heette Andries en werd geboren op 10 juli 1799. Deze Andries van der Klooster trouwde in 1825 met Neeltje de Haas. Het beroep van Andries was schipper. Ook hun huwelijk werd rijk met kinderen gezegend, het waren er acht. Hun oudste zoon Cornelis werd in 1826 geboren, maar stierf kort daarna. Na dat sterfgeval zijn Andries en zijn vrouw naar Sint-Annaland vertrokken, het dorp waar ook zijn voorouders vandaan kwamen. Daar zijn dan ook de overige zeven kinderen geboren. Toen hun tweede zoon Kornelis op 4 december 1852 op 25-jarige leeftijd in Sint-Annaland overleed, keerde de familie in 1853, na een afwezigheid van 26 jaar, weer naar Burghsluis terug. Van hun nog overgebleven kinderen zullen we alleen hun beide zonen Jacob en Dirk vol gen. Zij worden door de onbekende familie-beschrijver ten tonele gevoerd als „den ouwen Jaop" en „den ouwen Dirk". In feite gaat het in dit verhaal om de belevenissen van deze twee Kloosters, met hun zonen. Jacob van der Klooster werd op 1 maart 1829 in Sint-Annaland geboren en was 24 jaar toen zijn ouders weer naar Burghsluis terugkeerden. Op 23 juli 1853 trouwde hij met Anthonia Bakker, die echter kort daarna overleed. Op 29 september 1854 trouwde Jacob opnieuw. Zijn tweede vrouw heette Adriaan tje van Loozen. De onbekende familie-beschrijver noemde haar „Jaone van Lozen". Volgens hem was ze een „kanjer" van een vrouw. Daarom kreeg ze in Burghsluis als bijnaam „de hoogaars" of -om in de streektaal te blijven- „den aohaes". Op „het Sluusje" was men destijds nogal sterk in het geven van bijnamen. Veel Kloosters kende men zodoende slechts onder hun bijnaam. Adriaantje schonk Jacob tien kinderen, waarvan er drie kort na hun geboor te stierven. Van de zeven kinderen die overbleven waren vijf jongens en twee meisjes. Ons beperkend tot de jongens, onderscheiden we Andries, ge boren 4 juli 1857, Cornelis, geboren 13 oktober 1859, Dirk, geboren 21 ok tober 1861, Marinus, geboren 7 januari 1864 en Nelis, geboren 7 november 1868. De oudste zoon, Andries, werd lichtwachter en verhuisde naar de vuurtoren. Zijn broers daarentegen bleven Burghsluis trouw. Dirk van der Klooster, de broer van „den ouwen Jaop", werd geboren op 6 maart 1832 in Sint-Annaland. Toen hij met zijn ouders naar Burghsluis ver- 67

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 69