het „plaetsenhuys" te Haamstede. Vervolgens keerden deze rechtzittingen, „rechtdagen" genoemd weer terug te Westenschouwen. Een uitgebreid verslag van de „rechtdagen" van 1792 tot 1810 bestaat nog. Het rechtsgebied strek te zich uit over een deel van de polder Westland, de Meipacht en het in zee verdwenen Oude Nieuwland. Lange tijd behoorde de heerlijkheid aan de ambachtsheren van Haamstede. In 1677 kwam het door koop in bezit van de raadspensionaris in Zeeland, Pieter de Huybert. In 1678 werd de heerlijk heid genaast door Jacob de Witte, heer van Haamstede, wiens dochter Cecilia het ten huwelijk bracht aan Johan de Huybert. De gemeente Westenschouwen werd in 1816 bij de gemeente Burgh gevoegd. „Het wapen van Westenschouwen"zoals het restaurant „Westenschouwens Wel varen" oorspronkelijk heeft geheten was althans in de vorige eeuw eigen dom van het Burgerlijk Armbestuur van Westenschouwen. Dit bestuur kocht het in 1805 voor 200 Vlaamse ponden 2) van de ambachtsheer van Westen schouwen, „de Heer en Mr. W.C. de Crane". De bewoners uit de 18e eeuw zijn nauwelijks meer te achterhalen. Alleen weten we dat op 19 oktober 1796 Job Adriaan van Sluis overleed, die in gemeenschap van goederen was getrouwd met Jerintje Vindson (ook geschreven: Finsom)Er werd kort daarop een lijst samengesteld van de inventaris die in de verschillende vertrekken van de herberg aanwezig was. Het geeft een interessante kijk op het 18e eeuwse leven. Er werd melding gemaakt van vijf vertrekken plus een schuur, te we ten: de rechtkamer, den gemeenen haerd, de drukkamer, het agterhuisje en de gang. Tevens werd er een akte van voogdij opgemaakt voor haar 5^ jaar oude zoon Adriaan Jobsz. van Sluis. Men schreef: „gedaen door den weduwe Jerintje Vindson ten overstaen van Baljuw en Scheepenen van Westenschouwen Handtekeningen van baljuw3 secretaris en schepenen van Westenschouwen uit 1797. 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 86