hadden helpen duwen, mochten ze een ritje gratis in de „kuresel". Het orgel van de draaimolen speelde de melodie van het liedje „op en na de kermis heeft men rare snaken, de één gaat werken, de ander gaat staken" (toen ook al)In -1902 woei het toestel uit elkaar. Tegen de herberg aan stond het snoepkraam van Cornelia Walkier-Remmerseen Zierikzeesche winkelier leverde haar het snoepgoed. De jeugd kocht er voor één of twee cent toverballen, ka neelstokken, veterdrop of piletten 10)De ouderen vermaakten zich in de herberg. Men dronk er een stevige borrel, een bittertje voor drie cent (bran dewijn met bitter)Krijn Fokker met harmonica en Stoffel Groenleer met tam boerijn verzorgden de dansmuziek. Want er werd vrolijk gedanst, dat begon 's middags en eindigde pas 's avonds laat. Het tarief was 5 cent voor twee rond jes dansen. Wat later speelden M. Thijsse en Klaartje de Glopper de dans muziek. Na schermutselingen en wat gooi- en smijtwerk in 1912 tijdens het feest in de herberg besloot Van de Zande geen kermis meer te houden. Op 7 mei 1901 namen Leendert van de Zande en zijn vrouw Adriaantje Dekker hun intrek in de herberg. Staande op de drempel van een nieuwe eeuw wisten ze vermoedelijk niet dat ze ook op de vooravond van een nieuw tijdperk wa ren gearriveerd. De recreërende mens zou hen en hun nageslacht andere be staansmogelijkheden verschaffen. Maar voorlopig was alles nog gewoon: wat landbouw, strao, kermis en vergaderingen van het Armbestuur. Dit laatste ging meestal gepaard met een lekker etentje. Verder polderbestuursverga deringen en wat koffie schenken (2 cent voor een kop koffie) voor duinwer kers en helmpoters. Leendert vcm de Zande (1875-1949)Hij woonde vanaf 1901 tot zijn overlijden in ,fi&t (Japen van Westenschoawen" Adriaantje Dekker 1878-1969)3 echtgenote van L. van de Zande. Het echtpaar kreeg 6 kinderen. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 91