Op deze landelijke foto uit 1903 is in het midden rechts achter de platanen de her berg te zien. In het dubbele huis links3 slechts gedeeltelijk zichtbaarwoonden Albrecht van Loozen en Joh. van Hekke en ernaast Bantel Straayer. In het belendende huis van de herberg woonde de familie H. W'alkier-RemmersOp de voorgrond de eerste kalfvaarzen van herbergier-landbouwer Leendert van de Zaaide. De eigendommen van het Armbestuur in „Het wapen van Westenschouwen" aanwe zig, werden in 1901 nauwkeurig omschreven. Het waren: 1 eikenhouten uit- trektafel, 6 stoelen van 3 sporten, 2 lange tafels met 6 bijbehorende schragen, 7 banken van verschillende lengten, een toonbank, een zoldertrap en een eikenhouten kist (beschadigd)Voor huis en schuur betaalde land bouwer/herbergier Van de Zande 60 huur per jaar. Metselaar Jacobus Dek ker te Noordgouwe, zijn schoonvader, stond er borg voor. De Rechtkamer was nooit bij de huur inbegrepen. In de eerste wereldoorlog liep dit tarief op tot 85. Met de komst van de eerste badgasten in de twintiger en dertiger jaren verdubbelde de huurprijs tot bijna 150. Het echtpaar Van de Zande- Dekker kreeg 6 kinderen. Van de drie meisjes verliet alleen Adriana Westen- schouwen. Ze huwde M. van der Klooster en woonde later in Oost-Souburg. Ka- tharina Jacoba en Jacoba Jacomina, respectievelijk Kaatje en Kootje, ble ven thuis in de zaak. Ze begonnen in de zomer van 1930 op aandringen van de dames Siemens en Mesdag uit „de Zeedraak", hun later zo bekend geworden restaurant. „De Zeedraak" was één van een twintigtal zomerhuizen die in die tijd gebouwd werden. Ze stonden tegen de binnenhelling van de duinen van Westenschouwen. Hun bewoners en gasten gaven destijds een gezellige zomer- drukte en cachet aan de Westhoek. Deze huizen werden echter gedurende de oorlogsjaren op last van de Duitsers in het kader van de „Küstenraumung" afgebroken. Kaatje en Kootje, beiden omstreeks 20 lentes, kochten kookboe ken en vooral onder leiding van hun moeder slaagde hun kookkunst direkt goed. De familie besloot om er een hotel-pension van te maken. Van de Zande kon in 1932 het gehele pand van het Armbestuur kopen en direkt daarop be gon men met een ingrijpende verbouwing. De Zierikzeesche Nieuwsbode van een junidag in 1932 maakte er uitgebreid gewag van: 90

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1978 | | pagina 92