De kindersterfte was nog zeer groot; van het totaal aantal van 24 overledenen in Ouwerkerk in het jaar 1846 waren er 14 kinderen beneden de leeftijd van 10 jaar. In totaal werden er in dat jaar 25 kinderen geboren: 23 „wettige" en 2 „onechte" 4) Job van der Have 1795 - 1874. Tenslotte enkele passages uit het „Uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente Ouwerkerk over het jaar 1871", het laat ste jaar van het burgemeesterschap van Job van der Have: „Begraafplaatsen: In deze gemeente is slechts eene algemeene begraaf plaats, midden in de kom van het dorp gelegen. In het afgelopen jaar werden er 19 lijken in begraven. Hoewel het zeer verkieslijk zou zijn de begraafplaats buiten de kom der gemeente te hebben en de tegenwoordige ook niet aan de vereischten der wet voldoet, acht men haar echter vooralsnog zeer geschikt. Voor eene goede begraving wordt gezorgd. Op het aan Z.M. den Koning door den Raad gerigt ver zoek tot voorloopig behoud der begraafplaats is nog geen antwoord ontvangen Geneeskundige dienst bij armen: De behoeftige zieken werden voor rekening van het Burgerlijk en Diaconie-Armbestuur, tegen vastge stelde beloning verpleegd. Soort van het drinkwater: Men gebruikt hier meestal regenwater voor drinkwater en bij gebrek hieraan behelpt men zich met put- of wel water. Gemeentepolitie: Er is hier slechts één veldwachter. Hij geniet eene jaarwedde van 216,Hij neemt nog andere betrekkingen waar, waardoor zijn inkomen verbeterd wordt. De dienst had geregeld plaats. Misdaden of wanbedrijven kwamen niet voor. De maatregelen van politie zijn meest van preventieven aard geweest. Brandweer: Er is eene brandspuit die men steeds in goeden toestand houdt. In het afgeloopen jaar zijn er geene branden of rampen in de gemeente voorgevallen. Straatverlichting: Er bestaat hier geene straatverlichting. In de kom der gemeente zijn geene grachten of slooten en de passage is niet zoo druk. Openbare orde: De openbare orde is niet verstoord geworden. SchutterijDe werkzaamheden der schutterij hadden geregeld plaats en de registers en verdere betrekkelijke stukken worden met zorg bijgewerkt. 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1979 | | pagina 10