Paarden- en DuivenboonenPaardenboonen zijn over het algemeen vrij goed. Duivenboonen niet verbouwd. Witte en bruine boonen. Deze groeijen zeer welig en belooven een ruimen oogst. Erwten. De erwten zijn over het algemeen zeer goed. Zijn droog inge- oogst, zijn dit jaar door geen luizen aangetast, hebben hunnen vol len wasdom bereikt, zoodat daarvan eene goede verwachting is. Aardappelen. De aardappelen zijn weder door de gemene ziekte op den gewonen tijd aangetast, echter niet vroeger en niet heviger dan in het vorige jaar. Dezelve zijn goed van smaak. Bij een droog najaar verwacht men gunstige resultaten. GraslandenDe graslanden hebben meer opgebragt dan men aanvankelijk vermoedde, doch over het algemeen een geringe opbrengst, waardoor het hooi eenen duren prijs bedraagt. Klaver-wortelgewassen. De klaveroogst over het algemeen tamelijk goed, zoo mede de wortelgewassen, die door de regen van tijd tot tijd welig groeijen. VeeHet vee geniet eene goede gezondheid en heeft tot nog toe van geenerlei ziekten of ongemak iets te verduren gehad. Algemeene beschouwingen. Alhoewel dezen zomer over het algemeen niet veel warmte heeft opgeleverd, kan men zich nogtans niet beklagen over kwaden invloed van het weder op de zomergewassen, daar dezelve over het algemeen zeer welig groeijen. De zwaren hagelslag, welke men hier heeft gehad en waaronder hagel- steenen zijn gevonden ter groote van eendeneijerenheeft wel het koren verward tegen den grond geslagen, doch niet zoo veel schade aangerigt, als het zich in den beginne liet aanzien" 10) Oosterland was een plattelandsgemeente van gemiddelde omvang; op 1 ja nuari 1852 waren er 1296 inwoners. De begroting van de gemeente voor het jaar 1854, het eerste jaar dat Adriaan van der Have burgemeester was, vastgesteld op 28 december 1853, beliep een totaalbedrag van 2.030,90. De hierin begrepen personeelsuitgaven bedroegen 878,50, verdeeld als volgt: jaarwedde burgemeester 100, jaarwedde secretaris 150, jaarwedde ontvanger 70, presentiegeld raadsleden 18, wedde ambtenaar burgerlijke stand 43, wedde klokkenist 37,50 wedde onderwijzer te Oosterland 125, wedde onderwijzer te Sirjansland 11 75, onderwijs aan kinderen van behoeftige ouders 11 60, wedde veldwachters 200, 878,50 11) 20

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1979 | | pagina 22